Kompozitlerle Tasarlanan Uçan Araba Yola ve Yakında da Gökyüzüne Çıkmaya Hazır

Kompozitlerle Tasarlanan Uçan Araba Yola ve Yakında da Gökyüzüne Çıkmaya Hazır

PAL-V şirketi, 2012’de uçan araba test prototiplerini uçurmaya ve sürmeye başladı. Bu deneme, PAL-V’nin ticari olarak satışa sunulacak ilk uçan arabası, Liberty’yi, tasarlamasına sebep oldu. PAL-V’nin hibrit kompozit şasisi, havayla sertleştirilmiş ve ısıl işlem görmüş çelik borularla beraber çalışan karbon fiber gövde kompozitlerinden yapılmıştır. 

Liberty, kısa süre önce, yüksek hızlı oval parkurdaki, fren ve emisyon testlerindeki ve gürültü kirliliğindeki performansının kanıtlanması için test pistlerinde gerçekleştirilen, titiz ve kapsamlı bir sürüş testi programını içeren Avrupa karayolu kabul testlerini geçti.

PAL-V bir plaka ile donatıldığında artık yola çıkmaya hazırdır.

PAL-V Liberty ayrıca 2015 yılından bu yana EASA (Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı) tarafından havacılık sertifikasyonundan geçiyor ve 2022’de sonuçlandırılması bekleniyor. 

“Benim için, başarılı bir şekilde uçan araba yapmanın püf noktası, tasarımın hem hava hem de kara yönetmelikleriyle uyumlu olmasını sağlamaktır. Ekibimizde, son bir kaç dönüm noktası için büyük bir çaba harcamak ve Liberty’nin uçması için de ruhsatlandırılmasını sağlamak için gerekli enerji ve motivasyonu hissediyorum.” dedi PAL-V’nin baş teknoloji sorumlusu Mike Stekelenburg.

PAL-V Liberty, maksimum kalkış ağırlığı 910 kg olan iki koltuklu bir araçtır. Yerde, maksimum hızı 160 km/saat ve motor gücü 100 hp’dir. Havada PAL-V Liberty, 200 hp motor gücüyle maksimum 180 km/saat hıza ulaşabilir. Çıkabileceği maksimum yükseklik ise 3500 metredir.

PAL-V’nin test pilotu Hans Joore, “PAL-V’yi ilk kez çalıştırdığımda tüylerim diken diken oldu!” dedi. “Bunun için sarfettiğimiz bütün emekler o önemli anda bir araya geldi. Aracın canlandığını duymak olağanüstüydü ve onu sürmek harikaydı. Araç çok yumuşak ve yönlendirmeye duyarlı ve sadece 660 kg ağırlığıyla gerçekten iyi bir şekilde hızlanıyor. Bütün bu deneyim spor araba sürmek gibiydi, heyecan vericiydi.” diye ekledi.

Kaynak: compositesmanufacturingmagazine.com

568 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!