Kontakt lensler geleceğin giyilebilir teknolojisi olacak

kontakt lensler gelecegin giyilebilir teknolojisi olacak

Giyilebilir teknolojiler denilince bugün akla akıllı saatler, bileklikler, sanal gerçeklik gözlükleri ve spesifik ürünler geliyor. Google Glass şimdiye kadar karşımıza çıkan en şaşırtıcı ürün olmuştu. Ancak bir araştırma Google Glass’ı bile koltuğundan edebilir. Kontakt lensler geleceğin teknolojisi olabilir.

Bilim insanları, iletken polimer şeffaf kaplama konusunda dikkat çekici çalışmalara imza atmaya başladı. Bu durum akla direkt olarak kontakt lensleri getiriyor. “Geleceğin Endüstrisi Enstitüsü” ismiyle çalışmalarını sürdüren bir oluşum, suya dayanıklı organik elektrotları esnek forma sokmayı başardı. Yani artık bilim insanlarının ellerinde şeffaf, iletken, suya dayanıklı ve esnek bir malzeme var. Bilim-kurgu filmlerine biraz meraklıysanız, bu anlattıklarımız aklınıza tek bir ürün getirmeli: kontakt lensler.

Güney Avustralya Üniversitesi (University of South Australia) araştırmacıları konu hakkında bir çalışma yayınladı. Drew Evans isimli araştırmacının iddiasına göre bahsedilen şeffaf, esnek, iletken ve suya dayanıklı bir maddenin içerisine ufak bir bilgisayar yerleştirmek mümkün olabilir. Bu bilgisayarın içerisine bir çeşit görüntüleme sistemi, bir yonga ve batarya entegre edilebilir. Araştırmacının bu iddiası bir başka çalışmaya dayanıyor. Bu çalışma, göz yaşlarından elektrik üretmeye dayanıyor. Yani bahsedilen bu teknolojik kontakt lens, ihtiyaç duyduğu enerjiyi direkt olarak gözden alabilir.

Google’ın da bir çeşit lens geliştirdiği bilgisi daha önce ortaya çıkmıştı. Mashable isimli sitenin iddiasına göre Google bu alanda yalnız değil. Son derece merak uyandıran bu konu hakkında yeni gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Kaynak : cnnturk.com

1.083 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!