Kristalin ‘Yapay Kas’ Kağıttan Bebeğin Hareket Etmesini Sağlıyor

 

Kristalin 'Yapay Kas' Kağıttan Bebeğin Hareket Etmesini Sağlıyor

Fotoğraf: Folyodan yapılan kağıttan bebek, yeni bir materyal sayesinde hareket edebiliyor.

Annabelle ve Chucky gibi hareket edebilen bebekler hakkındaki korku filmleri bu yaz çok popüler. Ancak kimyagerler arasında çok daha az tehditkar ve hareket edebilen bir bebek konuşuluyor. Araştırmacılar, polimer kovalent organik bir yapı (polyCOF) sayesinde folyodan bir ‘kağıt bebeğe’ hareket etme ve hatta mekik çekme özellikleri kazandırdılar.

Bilim insanları, basit organik yapı taşlarını birleştirerek kovalent bağlı borik asit ya da aldehit grupları içeren karbonlu moleküller oluşturarak konvansiyonel polimer kovalent organik yapılar elde ediyor. Elde edilmek istenen gözenekli yapılar; kataliz, gaz depolanması ve ilaç taşınması gibi farklı uygulama alanlarında büyük potansiyel taşıyor. Ancak bu polimer kovalent organik yapılar genelde nano ya da mikro boyda kırılgan, kristalin toz halinde bulunuyor ve çok kullanışlı olabilecek daha büyük bir tabaka ya da zar haline getirilemiyor.

Araştırmacılar ellerindeki polimer kovalent organik yapıyı daha önceden var olan bir kovalent organik yapıyla elde etti ancak bileşiğin sentezi sırasında reaktanlara polietilen glikol (PEG) eklendi. PEG zincirleri kovalent organik yapıdaki gözenek boşluğunu kapatarak daha kompakt, yapışkan ve stabil bir yapı elde edilmesini sağladı. Orjinal kovalent organik yapıya oranla, polimer kovalent organik yapı zarar görmeden tekrar tekrar şekillendirilebilen esnek zarlara katılabiliyor.

Polimer kovalent organik yapıların nasıl yapay kas olarak kullanılabileceğini temsil etmek için gövdesi zardan, diğer parçaları alüminyum folyodan oluşan bir bebek yapıldı. Etanol gazına maruz kalan bebeğin doğrularak oturduğu ve gaz çekildiğinde tekrar yattığı gözlemlendi. Gazın bağlanmasıyla polimer kovalent organik yapının gözeneklerinin açılmasının bebeğin kalisteniğini açıkladığı belirtildi.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Redokssuz Elektron Transferiyle Güçlü Bataryalar Üretmek Mümkün

  Olağan bağlantılı redoks reaksiyonları olmadan elektronları hem depolayabilme hem de kaybedebilme gibi garip özelliklere …