KTO Karatay Üniversitesi’nden Kimya ve Malzeme Bilimi Alanında Bir İlk

kto-karatay-universitesi-nden-kimya-ve-malzeme-bilimi-alaninda-bir-ilk

Konya Ticaret Odası (KTO) karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Bekir Yıldız, kimya ve malzeme bilimi dalında yürüttüğü aynı zamanda alanında bir ilk olan projesi ile su bütününü, oksijen ve hidrojen gazlarına ayrıştırabiliyor.

Proje ile ülkede yüksek maliyetler gerektiren nanoteknolojik çalışmaların daha yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Bekir Yıldız ve çalışma grubu suyu fotoelektrokimyasal olarak ayrıştırarak aynı anda hidrojen ve oksijen gazı üreten, yüksek kuantum veriminde çalışan özgün boya bazlı güneş hücrelerinin yapımı ile ilgili bir proje üzerinde çalışıyor. Doç. Dr. Hüseyin Bekir Yıldız’ın yürütücülüğünü yaptığı çalışma TÜBİTAK-AB COST projesi ile destekleniyor. Çalışma, su bütününü oksijen ve hidrojen gazlarına ayrıştırabilen fotoelektrokimyasal güneş hücresiyle kimya ve malzeme bilimi alanlarında yürütülen ilk projelerden biri olma özelliğini taşıyor. Proje ile ülkede yüksek maliyetler gerektiren nanoteknolojik çalışmaların daha yaygın hale getirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında oluşturulan sentez ve fotoakım laboratuvarlarında ise çok sayıda araştırmacı yetiştiriliyor.

Hidrojen Geleceğin Enerji Taşıyıcısıdır

Dünyada enerji ihtiyacının artması, kaynakların azalması ve bir gün biteceği gerçeği insanları alternatif enerji kaynaklarına yöneltiyor. Alternatif enerji kaynaklarından olan hidrojen enerjisi 21. yüzyılın en önemli enerji kaynakları arasında gösteriliyor. KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Bekir Yıldız hidrojenin geleceğin enerji taşıyıcısı olarak kullanılacağını söyleyerek, “Hidrojen geleceğin enerji taşıyıcısı olarak görülmektedir. Hidrojen günümüzde büyük miktarlarda fosil yakıt olan doğalgazdan üretilmekte, çevreye sera gazı ve diğer iklim değiştirici emisyonların yayılmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir En İleri ve Tek Enerji Kaynağı Güneş ve Hidrojen Enerjisi Sistemidir

Dünyanın giderek artan enerji ihtiyacını çevreyi kirletmeden, sürdürülebilir olarak sağlayabilecek tek enerji kaynağının güneş ve hidrojen sistemi olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Hidrojen eğer dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneş tarafından üretilebilirse ve güvenli bir şekilde saklanıp taşınılabilirse gelecekte fosil olmayan yakıt türü olarak ihtiyaçları karşılama potansiyeline sahiptir. Güneş enerjisinin dönüşümü ve depolanması için yapılan araştırma ve geliştirme çalışması küresel enerji problemini çözmek için etkin konulardan birisidir. Güneş aracılığıyla hidrojen ekonomisinin hayata geçirilmesi için bilimsel zorluklara anahtar olabilecek çözümlere ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

Kaynak : milliyet.com.tr

2.446 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!