AB plastik poşet yasağını Nisan ayında uygulmayı planlıyor

ab-plastik-poset-yasagini-nisan-ayinda-uygulmayi-planliyor

Avrupa ülkelerinde gereksiz plastik poşet tüketimini önlemeye dönük önemli bir yasanın uygulanması 3 aylığına ertelenecek.

Avrupa ülkelerinde gereksiz plastik poşet tüketimini önlemeye dönük önemli bir yasanın uygulanması 3 aylığına ertelenecek. 1 Ocak’tan itibaren mağazaların müşterilerine plastik poşet vermesini yasaklayan yasa, bazı hukuki sorunların giderilebilmesi için 1 Nisan’dan itibaren uygulamaya geçirilecek.

508 milyon nüfuslu ve 28 üyeli Avrupa Birliği (AB) içerisinde her yıl yaklaşık 100 milyar plastik poşet tüketilirken, bunların yüzde 89’u tek kullanımdan sonra çöpe atılıyor. Çevreye büyük zararlar veren bu tüketime son vermek amacıyla AB’nin daha önce aldığı ‘mağazalarda plastik poşetleri’ yasaklama kararı, 1 Ocak yerine 1 Nisan 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Bu ertelemeye gerekçe olarak, AB Komisyonu’nun yasağa ve uygulanmasına ilişkin bazı hukuki detaylar için zamana ihtiyacının olması gösteriliyor.

Okyanuslara atıldıkları için on milyonlarca deniz canlısının yaşamını tehlikeye atan plastik çöplerin yanı sıra karadaki plastik çöpler de çevrecilerin hedefindeydi. Doğaya karışması 400 yıl kadar bir zaman alan plastik çöplerin en çok kullanıldığı kıtaların başında da Avrupa geliyordu.

AB genelinde kullanılan plastik çöplerin sayısı yılda 100 milyara ulaşırken, yasakla birlikte bireylerin çok kullanımlı alışveriş çantalarını tercih etmesi hedefleniyor. Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile plastik poşetler ücretli hale getirilmiş ve daha çok resikle edilebilir poşetler de tercih ediliyordu.

Avrupa ülkeleri, dünya ortalamasına oranla plastik poşet ve ambalajların yeniden kullanımında öncü rolü oynuyorlar. AB’nin hedefi ise, halen yaklaşık kişi başına yıllık 200 olan plastik poşetlerin sayısını 2025 yılında kişi başına 40’ın altına düşürmek.

Dünya genelinde ise yılda 1 trilyona yakın olan plastik poşetlerin sadece yüzde 10’unun yeniden değerlendirilebildiği raporlara yansımıştı.

Kaynak : abhaber.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …