KTÜ’den önemli proje: Artık o boyalar ithal edilmeyecek

KTÜ DNA görüntülemede ve Parmak izi tespitinde kullanılan boyayı üretti.

KTÜ Tıp Fakültesi Eczacılık Fakültesi’nde Öğretim Üyesi Doç Dr Ahmet Yaşar, uzun çalışmalar sonucu DNA görüntülemede kullanılan boya ve polislerin kullandığı parmak izi boyasını üretmeyi başardı. Türkiye artık bu boyaları milyonlarca dolara ithal etmeyecek.

Doç Dr Ahmet Yaşar, şunları söyledi: İlk ürünüm DNA görüntüleme ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) cihazlarında görüntülenmede kullanılan boyadır. İthal ettiğimiz bu ürünün gramına 375 TL+KDV para harcıyoruz. Yıllık yaklaşık kullanım miktarı 5 ila 10 Kg arasında değişiyor. Ethidium bromür, Sybr green boyama için kullanılan maddelerden ikisi. Ethidium bromür en çok kullanılan boya. Çünkü suda çözünüyor ve kullanımı kolay. Fakat çok kansorojen bir madde. Solunumu bile çok tehlikeli. Sybr green ise boyama zorluğu ve DMSO’da çözünen suda çözünmeyen bir boya. Bu boyanın 5 ml’si 2000TL civarı. Hem çok pahalı hem de boyama güçlüğü dolayısıyla çok tercih edilmiyor. Benim geliştirdiğim boya ise güvenli bir boya.

Analizlerini yaptırdım. İkinci ürünüm, emniyette kullanılan gözeneksiz yüzeylerde parmak izi tespit boyasıdır. U çalışma Trabzon Emniyet Müdürlüğü Olay yeri incelemede görevli polis memuru Mehmet Ziya Hacımurtazaoğlu ile yapılmıştır. Gözeneksiz yüzeylere uygulanan Süper Glu yöntemi sonrası gelişen vücut izlerinin boyar maddemiz ile hazırlanan çözelti ile boyanması sonucu görünür ışıkta ve floresans ışıkta vücut izleri gözlemlenmiştir. Bu boyar madde Rhodamime 6G boyar maddesinin yerine kullanılabilecek özellikte boyar maddedir. Rhodamine 6G yöntemi, kansorejendir, solunmamalıdır ve deriye temas ettirilmemelidir. Akciğerde ödem, göz, boğaz ve burun solunum yolu ve mide barsak sistemi mukozasında etkileri ile birlikte kırmızı idrar yapma etkileri görünebilir.

Ardrox yöntemi, santral sinir sistemi ile solunum sisteminde sinirsel etkileri vardır. Deri üzerinde kızarıklık ve pullanmaya sebep olur. Yüksek dozda alındığında bilinç kaybı konvülsiyon, solunum arresti etkisi görülmüştür. Buruna çekildiğinde ani ölümlerin görüldüğü birçok vaka görülmüştür. Gözenekli yüzeylere uygulanan Ninhidrin yöntemi ve gözeneksiz yüzeylere uygulanan süper glu yöntemi eski izlere duyarlı ve Parmak İzi Geliştirme Laboratuvarında en çok kullanılan yöntemlerdir. Boyamız yine güvenli bir boyadır. Analizleri yaptırılmıştır.

Boyalarımız ile ilgili görüşmeler ilgili kurumlarla sürmektedir. Bize söylendiğinde kurduğum bir şirket üzerinden üretime geçeceğim. Yurt dışından 600-1000 kat pahalıya alınıyor. Ben bunu çok çok daha az fiyata imal etmeyi başardım.

Kaynak : haber61.net

940 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!