D Vitamini Eksikliği Kronik Baş Ağrısı Riskini Arttırıyor

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nin yeni araştırmasına göre, D vitamini eksikliği kronik baş ağrısı riskini arttırabilir. Bulgular Scientific Reports’ta yayımlandı.

Kuopio İskemik Kalp Hastalığı Risk Faktörü Çalışması, KIHD, 1984-1989 yılları arasında yaşları 42 ile 60 arasında değişen 2600 erkekte, D vitamini serumu seviyelerinin ve baş ağrısı oluşumunun analizini yaptı. Bu erkeklerin %68’inde D vitamini serumu seviyesi 50 nmol/l’den azdır, bu da genellikle D vitamini eksikliğinin eşik seviyesi olarak kabul edilir. En az bir haftalık bazda oluşan  kronik baş ağrısı 250 erkek tarafından bildirildi ve kronik baş ağrısı bildiren erkeklerde diğerlerinden daha az seviyede D vitamini serumu vardır.

Çalışma popülasyonu vitamin D serumu seviyelerine bağlı olarak dört gruba ayrıldığında, en düşük seviyeli grupların, yüksek seviyeli gruplarla kıyaslandığında iki katı kadar kronik baş ağrısı riski vardı. Haziran’dan Eylül’e kadarki yaz aylarında dışarıda bulunan erkekler kronik baş ağrısını daha sıklıkla bildirdiler. Güneşten gelen UVB radyasyon ışınları sayesinde, ortalama D vitamini serumu seviyeleri, yaz aylarında yüksektir.

Çalışma, düşük miktarda D vitamini alımını kronik hastalık riski ile ilişkilendiren biriken kanıt grubuna ekliyor. Düşük D vitamini seviyeleri başta biraz daha küçük çalışmalar olmak üzere bazı baş ağrısı riski ile ilişkilendirilmiştir.

Finlandiya’da ve Ekvator’dan uzakta olan diğer ülkelerde, güneşten gelen UVB radyasyonu, yaz aylarında  yeterli bir D vitamini kaynağıdır. Fakat yaz ayları dışında, insanlar yeterli D vitamini ihtiyaçlarını yiyeceklerden veya D vitamini takviyelerinden alırlar.

Yüksek dozda uzun süreli kullanımın yararları ve ters etki olasılığı ile ilişkili bilimsel bir kanıt yoktur. Finlandiya’daki bu D vitamini çalışması, FIND, beş yıllık deneme, yüksek günlük D vitamini dozlarının, risk faktörleri ve hastalıkların gelişimi üzerindeki etkilerini analiz ettiği için şu an Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde devam edecek. Çalışmaya katılanlar her gün 40 veya 80 mikrogram D vitamini takviyesi alıyorlar. Çalışma ayrıca D vitamini takviyesinin bazı ağrı koşullarına olan etkilerini araştırıyor.

Kaynak : sciencedaily.com

Haberi Çeviren : Derya İnceli

Üniversite : Gazi Üniversitesi (Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : derinceli4@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

598 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!