Küçük Moleküllerin Keşfi için Biyokimyasal Teknik

İnsan vücudundaki tüm hücreleri çevreleyen plazma zarlarının bir bileşeni olan lipit salları, diğer işlevlerin yanı sıra zarların yapısını düzenlemek için gereklidir. Ancak onlarla çalışmak zordur çünkü geleneksel biyokimyasal yöntemler onları yıkma eğilimindedir.

Araştırma dekan yardımcısı, biyokimya ve tıp profesörü Chuck Sanders ve Aileen M. Lange & Annie Mary Lyle Kardiyovasküler Araştırma Kürsüsü ve laboratuvarı, lipit sallarını düzenleyen küçük molekülleri keşfetmek için yeni teknikler geliştirmek üzere Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sorumlu yazar Anne Kenworthy ile iş birliği yaptı. Makaleleri Şubat 2022’de ACS Central Science‘da yayınlandı.

Sanders, “Raft modülatörü küçük moleküller muhtemelen temel biyolojik süreçlerin önemli bir parçasıdır. Lipit salları bir partideki ‘klik’ grup gibidir, yani her zaman birliktedir. Bu çalışma, bu moleküler klikleri ‘çözen’ veya oluşumlarını artıran küçük molekülleri keşfetmenin bir yolunu açıklıyor.” diyor.

Lipid salları, okyanustaki küçük sallar gibi, plazma zarı içinde hareket ederken birbirine yapışan lipitlerden ve proteinlerden oluşur. Hücresel taşıma, sinyal iletimi ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarına yardımcı olurlar. Örneğin, Alzheimer hastalığı ile yakından ilişkili amiloid-beta polipeptit üretiminden sorumlu enzimlerin lipit sallarında bulunduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle, lipit sal fonksiyonunu düzenleyen moleküller hakkında daha fazla bilgi edinmek, hastalık tedavisi olarak ortaya çıkabilir. Alzheimer’a ek olarak, lipit sallarındaki değişiklikler kemoterapiye dirençli kanser hücreleri ile ilişkilendirilmiştir. Bu moleküller aynı zamanda araştırmacıların salların sağlıklı ve hastalıklı biyolojik süreçlerdeki rollerini daha iyi incelemelerini sağlayacak önemli araştırma araçları olacaktır.

Sanders, “Kısa vadede, bu çalışmada açıklanan sağlam yöntemler, araştırmada lipit sal oluşumunu artırmak veya bastırmak için kullanılabilecek küçük moleküllü araçların keşfine yol açmalıdır. Uzun vadede, keşfedilen moleküllerin bazılarının araştırma, biyoteknoloji ve tıpta faydası olacağını umuyoruz.” dedi.

Tarama tekniği, Vanderbilt ve Virginia Üniversitesi tarafından paylaşılacak bir patent için hazır. Sanders laboratuvarı, bu makalede açıklanan tarama yaklaşımını genişletecek ve geliştirecektir.

Sanders, “Bu yaklaşımı, membran proteinlerini lipit sallarının içine ve dışına sürmeye spesifik olarak yardımcı olan küçük molekülleri keşfetmek için daha da ileri götürmeye çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: phys.org

540 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!