Kur artışı plastik sanayiyi tedirgin ediyor!

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, kurdaki hızlı yükselişin hammaddede ithalata bağımlı olan plastik sanayicilerini zor durumda bıraktığını kaydetti.

Ekonomik koşulları etkileyecek politik unsurların acilen ve dikkatle belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, son bir ayda dövizin Türk lirası karşısında hızlı artışı ve siyasal gelişmelerin plastik sanayicilerini tedirgin ettiğini ifade etti.

Başkan Gür açıklamasında, Türkiye GSYİH büyümesinin üzerinde bir büyüme gerçekleştiren, 2017 senesine kur etkisinin yarattığı baskı ve ara malını peşin alıp, bitmiş ürünü vadeli olarak satan sektör oyuncularının finansal yönetimde sıkıntıya düştüğünü belirtti. Döviz artışının ihracat odaklı çalışan firmalar için bir avantaj olarak öne çıkması gerektirdiğini belirten Gür, “Ancak sektörün son yıllarda ihracat pazarlarındaki düşüş ve kurun etkisi ile özellikle plastik makineleri sektöründe iç pazarda sipariş iptalleri yaşanıyor dedi.

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, sektörün yapısı nedeniyle kurdaki ani ve hızlı artışla paralel Türk Lirasının değer kaybetmesinin kendilerine ihracat pazarlarında avantaj sağlamasının söz konusu olmadığının altını çizdi.

Reha Gür yaptığı açıklamada, Türkiye plastik sektörünün mamul bazında dış ticaret fazlası verdiğini ancak bu başarının sent düzeyinde yürütülen çok zor bir uluslararası rekabet ortamında gerçekleştiğini hatırlattı. Gür, “Plastik ürünlerde gerek iç piyasada, gerekse uluslararası piyasada yüksek katma değerli ürünler üretilememesi yeni yatırımların önünü kapatmaktadır” dedi.

Döviz kurundaki dalgalanmaların sanayiciler için ciddi sorunlar yarattığını ve kur bazlı işlemlerde de alıcıların ödeme taahhütlerini, zararı fiktif tutabilmek için zamanında yerine getirmekten kaçındığını ifade eden PAGDER Başkanı Reha Gür, bu durumun tüm ticari piyasanın dengesini bozduğunu bildirdi.

Türkiye plastik sektörü 8,8 milyar Dolarlık hammadde ithal ediyor

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, Türkiye plastik sektörünün 2016 senesini yüzde 5 ihracat kaybı ile kapattığını, plastik hammadde ithalatının ise 2016 yılında 8,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de çarkları döndürmek için ciddi miktarlarda hammadde ithal etmek zorundayız. Döviz artışı enerji maliyetlerini de artırdığı için hem hammadde alış fiyatları yükselmekte hem de ithal yolla temin ettiğimiz için ciddi risk ortamına girmekteyiz. Sanayicilerimiz yüksek kar etme derdinde değil, zaten hammadde, enerji ve finansman giderlerinin yanında, sektörde ileri teknoloji ürünler üretilememesinden dolayı yüksek kar etmeleri de mümkün görünmüyor. Çok ağır bir rekabet ortamında, -ihracatçı sektörler kurdan etkilenmez- diyerek gerekli önlemlerin alınmaması endişesini taşıyoruz.”

Türkiye ekonomisinin istikrarı ve plastik sektörüne yansıyan olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için hedeflenen ekonomik koşulları etkileyecek politika unsurlarının ivedilik ve dikkatle belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Gür, karar alıcıların B planlarını ivedilikle devreye sokmaları gerektiğini söyledi.

Kaynak : chpgundemi.com

199 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!