Kurşunlu Benzin Sonunda Dünya Çapında Kullanımdan Kaldırıldı.

Kurşunlu Benzin Sonunda Dünya Çapında Kullanımdan Kaldırıldı.

Buluşundan neredeyse tam 100 yıl sonra, kurşunlu benzin artık dünyanın hiçbir yerinde yasal olarak satılamaz. 1921’de Ohio, Dayton’da ABD’li otomobil üreticisi General Motors için çalışan bir kimyager ekibi, benzine az miktarda tetraetil kurşun eklenmesinin motor performansını iyileştirebileceğini keşfetti.

Kurşunlu benzin hızla ticarileştirildi ve 1970’lerde dünyadaki neredeyse tüm benzinlerde katkı maddesi vardı.

Ancak, kurşunlu benzinin bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı olduğu ve kalp hastalığına, kansere neden olduğu ve çocuklarda bilişsel gelişime zarar verdiği kısa sürede anlaşıldı.20. yüzyılın sonlarında çoğu yüksek gelirli ülke yasaklar getirdi, ancak milenyumun başında kurşunlu yakıt hala çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerde yaygın olarak satıldı.

2002’de BM, kurşunlu benzini dünya genelinde ortadan kaldırmak için bir kampanya başlattı ve sonunda Cezayir’in yasağının Temmuz ayında yürürlüğe girmesiyle hedefine ulaştı.

BM, dünya çapında kurşunlu benzin yasağının yılda 1,2 milyondan fazla erken ölümü önlediğini, çocukların IQ puanlarını artırdığını, küresel ekonomi için 2,45 trilyon dolar tasarruf sağladığını ve suç oranlarını azalttığını tahmin ediyor.

Yasağa rağmen, kurşun kirliliği önümüzdeki yıllarda muhtemelen bir çevre sorunu olmaya devam edecek.

Son araştırmalar, Londra havasındaki kurşunun neredeyse yarısının, birkaç on yıl önce otomobillerde kullanılan kurşunlu benzinden geldiğini göstermiştir.

1999’da Birleşik Krallık’ta kurşunlu benzin yasaklanmasına rağmen, sokaklarda kurşun içeren toz kalıyor ve havada hala doğal olarak beklenenden 50 kat daha fazla kurşun var.

Andersen, dünyayı kurşunlu benzinden kurtarmaya yönelik başarılı kampanyanın, aracın çevresel etkisini azaltmaya yönelik yeni çabalara ilham vermesini umuyor.

“BM destekli hükümetler, işletmeler ve sivil toplum ittifakının dünyayı bu zehirli yakıttan başarıyla kurtarabilmesi, çok taraflılığın dünyayı sürdürülebilirliğe ve daha temiz, daha yeşil bir geleceğe taşıma gücünün kanıtıdır” dedi.

“Aynı paydaşları, artık daha temiz yakıtlara sahip olduğumuza ve küresel olarak daha temiz araç standartlarını benimsediğimizden emin olmak için bu muazzam başarıdan ilham almaya çağırıyoruz – daha temiz yakıtlar ve araçların birleşimi emisyonları %80’den fazla azaltabilir.”

Kaynak : chemistryworld.com

282 Kez Okundu

Esra Karan

1994 yılında doğdum. Bursa teknik üniversitesi kimya mühendisliği lisans mezunuyum. Balıkesir üniversitesinde iş sağlığı ve güvenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım. İlgi alanlarım polimerler, petrokimya, gıda kimyası….

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!