Bitki Gövdesinden Esinlenen Esnek Elektronikler

Bitki Gövdesinden Esinlenen Esnek Elektronikler

Bir bitki gövdesi, bükülebilir cihazlarda olası kullanım için çok yönlü, yeni bir aerojel geliştirilmesinde araştırmacılara ilham kaynağı oldu.

Bükülebilir tabletler ve giyilebilir sensörler gibi esnek elektroniklerin geliştirilmesi için hem dayanıklı hem de esnek olan çok yönlü hafif malzemeler önem taşımaktadır. Aerojeller bu tür uygulamalar için iyi birer aday olmasına rağmen şu ana kadar her iki özelliğe de sahip aerojel yapımı zordur. Araştırmacılar ACS Nano’da “tozlu timsah bayrağı” bitkisinin yapısını taklit ederek, istenen özellikleri sağlayan grafene dayalı bir aerojel yaptıklarını bildirdi.

Aerojeller, kirlilik kontrolü ve izolasyon gibi birçok uygulamada uzun süreden beri kullanılan hafif ve gözenekli malzemelerdir. Bai ve arkadaşları, esnek elektroniklerle birleşebilen daha iyi bir aerojel yaratmak için, sert rüzgarlara karşı dayanıklı ve esneyebilen tozlu timsah bayrak bitkisinin (Thalia dealbata) kök yapısını ilham aldılar.

Ekip, bu bitkinin köküne benzer bir mimariye sahip yeni bir biyomimetik grafen aerojel modülü oluşturmak için geliştirdikleri çift yönlü dondurma tekniğini kullandı. Test sonuçlarına göre malzeme kendi ağırlığının 6.000 katı kadar ağırlığa dayandı ve yoğun sıkıştırma testlerinde de direnç gösterip testlerin ardından elastiki yapısına bağlı olarak hızla eski haline geri döndü. Ayrıca, aerojeli LED’li bir devreye yerleştirdiler ve esnek bir cihazın parçası gibi potansiyel olarak çalıştığını da kanıtladılar. Araştırmacılar, bu yaklaşımın gelecekte diğer malzeme türlerini de geliştirmek için yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Bu Biyoelektronik Cihaz Çeper Potansiyelini Benzeri Görülmemiş Bir Şekilde Kontrol Edebiliyor

  Bu biyohibrit cihaz otomatik öğrenme algoritması(bknz: machine learning algorithm)  tarafından çalıştırılan bir kapalı döngü …