Laboratuvara İhtiyaç Yok: Yeni Teknoloji Enfeksiyonları Dakikalar İçinde Teşhis Edebilir

Laboratuvara İhtiyaç Yok Yeni Teknoloji Enfeksiyonları Dakikalar İçinde Teşhis Edebilir

McMaster Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni teknoloji sayesinde hastaların doktor odasından daha kesin teşhis konularak ayrılması hayali artık gerçeğe daha yakın.

Kampüsteki mühendislik,biyokimya ve medikal araştırmacılar yeteneklerini birleştirdiler ve bakteriyel enfeksiyonlar için laboratuvara örnek gönderme ihtiyacını eleyerek,elde taşınabilen, bir saatten az bir sürede kesin ve güvenilir sonuçlar üretebilen bir test ürettiler.

Gerçek klinik numunelerinden idrar yolu enfeksiyonları teşhisindeki etkinliğini açıklayan konsept kanıtı Natural Chemistry dergisinde yayımlandı.Araştırmacılar COVID-19 dahil olmak üzere,diğer formlardaki bakterilerin  ve virüslerin hızlı bir şekilde tespiti için cihazı uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Ayrıca kanser belirleyici işaretleri tespit edebilme yeteneğini de test etmeyi planlıyorlar.

Çalışmanın yazarı ve Doçent Fizik Mühendisi Leyla Soleymani: “Bu demek oluyor ki hastalar ciddi karışıklıklara fırsat vermeden, daha iyi bir tedavi ve hızlı sonuç alacaklar.Ayrıca gereksiz antibiyotik kullanımı önlenebilecek ve bu durum antimikrobiyal dirence karşı verilen savaşta bize zaman kazandırabilecek.”

Çalışmanın bir diğer yazarı ve Biyokimya ve Biyomedikal Bilimler Profesörü Yingfu Li: “Bu test sayesinde doktorlar yeteneklerine ve deneyimlerine dayanarak şüphelendikleri bir durumu destekleyecek bilgiye hemen ulaşabilecek.”

Yeni DNA-bazlı teknoloji kan-glikoz monitorüne benzer şekilde elde kullanılabilecek.Bir mikroçip ile  kan,ürin,tükürük gibi bir damla vücut sıvısını kullanarak bir enfeksiyondaki spesifik protein izini tespit edebilecek. Bu araç  USB boyutunda olacak ve bir kablo aracılığıyla akıllı telefonlara bağlanarak sonuçları gösterebilecek.

Buluş, Soleymani ve takımı tarafından geliştirilen elektrokimyasal mühendislik teknolojisi, Li ve meslektaşı Dingran Chang tarafından geliştirilen biyokimyasal teknolojisi ile bileştirildi.Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Profesör Marek Smeija ve Kimya Mühendisi Profesörü Todd Hoare ile birlikte çalıştı.

“Bilim insanları olarak bir şeyler yapabilmek isteriz.Farklı bilimsel ve mühendislik dallarında bilgi sahibiyiz ve hep birlikte insanlara yardım edebiliriz. Bu özel bir his. Topluma etki etme şansına sahip olmak bu işi yapmamızın nedeni.” dedi Li.

Mevcut uygulamada, örneklerin teşhisi için için laboratuvar sonuçlarını beklemek günler alan bir süreç. Hastalara hızlı sonuçları sağlamak, enfeksiyonun yayılmasını azaltıyor ve hastaların yaşam kalitesini arttırıyor ve yoğun çalışan klinik çalışanlarının işini kolaylaştırıyor.

Yeni teknoloji, antibiyotik ile tedavi edilebilen aynı bakteri türlerini, antibiyotiğe karşı direnç gösteren diğerlerinden ayırt edebiliyor.Bu kritik ayrım, antimikrobiyel dirence karşı verilen savaşta yardımcı olabilir.

Kanada Minyatür Biyomedikal Cihazlar Araştırma Başkanı Soleymani: “Doktorlar testlerin gecikmesinin çözülmesi gereken bir problem olduğunu söyledi.Doktorların hastayı ilk muayene ettiği sürede mümkün olabilecek tüm bilgiyi verecek bir sistem inşa etmek istedik.” dedi.

Araştırmacılar şu anda Hamilton Klinikteki örnekleri kullanarak COVID-19’a neden olan virüslerde aynı teknolojiyi uyumlu hale getirecek şekilde çalışıyorlar.

McMaster Michael Groote Enstitüsü Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Üyesi Li : “Bu çok yönlü bir teknoloji, şu anda COVID-19 testleri için de aynı teknolojiyi kullanmaya çok yaklaştık.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: phys.org

502 Kez Okundu

Melisa Süt

2000 İstanbul doğumluyum.Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans öğrencisiyim. Araştırma yapmayı ve öğrendiklerimi insanlarla paylaşmayı seviyorum.Kimya ile ilgili son gelişmeleri takip etmek ve edindiğim bilgileri aktarabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası olmaya karar verdim. İlgi alanlarım ; sürdürülebilir enerji,biyokimya, biyoteknoloji,nanoteknoloji

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!