Enfeksiyonları Dakikalar İçerisinde Tespit Edebilen Yeni Teknoloji Geliştirildi

Enfeksiyonları Dakikalar İçerisinde Tespit Edebilen Yeni Teknoloji GeliştirildiFotoğraf: McMaster Üniversitesi araştırmacılarından Richa Pandey, bir numuneyi dakikalar içerisinde doğru ve kesin sonuç verecek şekilde analiz edebilen yeni teknolojik cihazı gösteriyor.

Mühendislik, biyokimya ve tıp araştırmacıları, bakteriyel enfeksiyonları tespit etmek için laboratuvara numune gönderme ihtiyacını ortadan kaldıran, bir saatten daha kısa sürede doğru ve güvenilir sonuçlar üretebilen hızlı bir test tasarladılar.

Nature Chemistry dergisinde yayınlanan araştırmaya göre test, bakteri türlerini tespit etmek için kullanılmanın yanı sıra COVID-19 da dahil olmak üzere virüslerin hızlı teşhisi için uyarlanmaya çalışılıyor.

Mühendislik fiziği doçenti ve makalenin ortak yazarı Leyla Soleymani, “Geliştirilen bu teknoloji, hastaların daha iyi tedavi edilebilmelerini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda daha hızlı sonuç alabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca bu gelişme hastaların gereksiz antibiyotik kullanımını da önleyebilir.” dedi.

Çalışmanın ortak yazarlarından biyokimya ve biyomedikal profesörü Yingfu Li “Gerçekleştirmiş olduğumuz bu çalışma doktorlara, becerilerine ve deneyimlerine dayanarak zaten şüphelendikleri şeyleri destekleyecek kanıtları verecektir.” dedi.

Gerçekleştirilen yeni DNA tabanlı teknoloji, kan şekeri ölçme cihazına benzer bir el cihazı kullanılarak uygulanır. Cihazda yer alan mikroçip, kan, idrar veya tükürük gibi vücut sıvılarını analiz eder. Hemen hemen bir USB boyutunda olan cihaz, sonucun gösterilebilmesi için akıllı telefona takılır.

Li, “Bilim insanları olarak, bir şeyleri mümkün kılmak istiyoruz. Farklı bilim ve mühendislik alanlarında bilgi sahibiyiz ve bunları insanlara yardım etmek için bir araya getirdiğimizde, hepsi ortak bir hedefe yöneliyor, bu çok özel bir duygu.” dedi.

Normalde kullanılmakta olan uygulamalar, örneklerin kültürlenmesi için laboratuvara gönderilmesini gerektirir ki bu çoğu zaman  günler boyu süren, uzun zaman alan bir işlemdir.  Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde hastalara anında sonuç sağlamak, enfeksiyonun yayılma hızını azaltabilir, hastaların yaşam kalitesini yükseltebilir ve doktorların iş yükünü hafifletebilir.

Soleymani, “Hastanın doktora gittiği ilk anda doktora, mümkün olduğunca fazla veri sunabilmek gerektiğini düşünerek böyle bir sistem tasarladık.” dedi. Şu an araştırmacılar, COVID-19’a neden olan virüs için Hamilton kliniğinden alınan örnekleri kullanarak aynı teknolojinin bir uyarlamasını test ediyorlar.

Araştırmacılar, teknolojiyi yalnızca Kanada’da değil, özellikle laboratuvar testlerine erişimin sınırlı olduğu veya mevcut olmadığı ülkelerde mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yaygın kullanmak için düzenleyici onayları ve endüstri ortaklıklarını araştırmaya devam ediyorlar.

Soleymani’nin laboratuvarında doktora sonrası araştırma görevlisi olan baş yazar Richa Pandey, “Bu teknolojinin hastalık teşhisine yönelik çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu test, gerekli olduğunda dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilecek bir teknolojiye sahiptir.” dedi.

Kaynakça: phys.org

390 Kez Okundu

Dilara Küçükay

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Çeşitli internet sitelerinde bilimsel konularda makaleler yazdım ve çeviriler yaptım. Hem bilimsel gelişmelerden haberdar olmak ve insanları haberdar etmek hem de İngilizcemi geliştirmek için İnovatif Kimya Dergisi'nde ilgi alanlarım üzerinde çeviriler yapmaktayım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!