Lauri Vaska

Lauri Vaska

Lauri Vaska, 7 Mayıs 1925’te Rakvere, Estonya’da doğdu.Organometalik kimyaya kayda değer katkıları olan Estonyalı kimyacı Vaska, Almanya’nın Hamburg kentindeki (1946) Baltık Üniversitesi’nde ve daha sonra Göttingen Üniversitesi’nde (1946-1949) eğitim gördü.ABD’deki(1952-1956) Teksas Üniversitesi’nde inorganik kimya alanında doktorasını tamamladı.Northwestern Üniversitesi’nde (1956-1957) doktora sonrası araştırmacı olarak görev aldı ve manyetokimya üzerine araştırma yaptı. 1957 yılından 1964 yılına kadar  Pittsburgh’daki Mellon Enstitüsü’nde kaldı.Bu süre zarfında Mellon Enstitüsü, Paul Lauterbur ve R. Bruce King’i de içeren bir dizi geleceğin kimyasal armatürlerini barındırdı.

Pennsylvania, Pittsburgh’daki Mellon Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 1990 yılında Emeritus statüsünden emekli oluncaya kadar NY Potsdam’daki Clarkson Üniversitesi’nde Kimya Profesörü oldu. O, inorganik kimya ve Vaska Kompleksi adlı yeni bir kimyasal bileşenin keşfi. Estonya kültür faaliyetlerinde de aktif ve kişisel ve profesyonel yaşamında çeşitli kitaplar yazmıştı.

Mellon’daki yılları çok üretken geçen Vaska,1962’de JW Di Luzio ile birlikte Trans-IrCl (CO) [P (CH)] [2] olarak bilinen iridyum bileşiğini tanımladı.Organometalik kimyada homojen katalizörün merkezi olan oksidatif ilave sürecinin ana reaksiyonlarını keşfetti.

Koordinasyon kimyası, geçiş metalleri, homojen kataliz ve hem organometalik hem de biyoinorganik kimya, koordinasyon kimyası üzerine yaklaşık 80 dergi makalesi yayınladı.

1981 yılında New York Bilimler Akademisi’nin üyesi oldu.

Boris Pregel Ödülü aldı.

Vaska, 15 Kasım 2015’te Basking,Ridge,New Jersey’de 90 yaşında hayatını kaybetti.

48 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!