Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / Branka Stanovnik

Branka Stanovnik

branka stanovnik - Branka Stanovnik

Branko Stanovnik, 11 Ağustos 1938’de Ljubljana yakınlarındaki Brezovica’da doğdu Branko Stanovnik, Slovenya’daki Ljubljana Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümü profesörüdür. 1938’de Slovenya’nın Brezovica şehrinde doğdu. 1960 yılında kimya dalında diploma aldı ve 1964 yılında Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde organik kimya alanında doktorasını tamamladı. Aynı yıl Yardımcı Doçent, 1967 yılında Doçent ve 1972’de Profesör oldu.

1964-1965 yılları arasında Kanada Ulusal Araştırma Konseyi’nde (Atlantik Bölge Laboratuvarı, Halifax, Nova Scotia, Kanada) doktora sonrası çalışmalarını yürüttü. 1974’ten 1976’ya kadar Indiana üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı (Bloomington, Indiana, ABD) ve 1979’da Avustralya Ulusal Üniversitesi (Canberra, Avustralya) John Curtin Tıbbi Araştırmalar Okulu’nun misafir araştırmasıydı. Stanovnik araştırma alanları arasında organik kimya, heterosiklik kimya ve organik sentez yer almaktadır. İncelemeler, makaleler ve kitaplar da dâhil olmak üzere 600’den fazla yazısı gazete ve dergilerde yayımladı.

Heterosiklik bileşiklerin, tautomer çalışmalarının, azid-tetrazol izomerizasyonunun, aza-analog pirimidinlerin, pürinlerin ve pteridinlerin dönüştürülmesinin yanı sıra bisiklik ve polisiklik heterosiklik yapıların belirlenmesini üzerine çalışmalar yaptı. Sistemlerin yerleşik amino asit yapı elemanları ile sentezi ve amino ve hidroksi gruplarının korunmasına yönelik reaktifler olarak amino asit türevlerinin kullanımı üzerine çalışmalarını sürdürdü.

ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Tayvan, Hong Kong, Güney Afrika, İsrail’deki üniversitelerden, akademisyenlerden ve endüstriyel araştırma laboratuvarlarından 200’den fazla davetlinin katıldığı Uluslararası kongre, sempozyum ve konferanslarda yaptığı bilimsel bulguları paylaştığı bilinmektedir. Mısır, Ürdün, Tunus, Fas, Büyük Britanya, İrlanda, Belçika, Hollanda, Danimarka, Fransa, İspanya, Portekiz, Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya, Macaristan, İsveç, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Kosova ve başka yerler de dâhil olmak üzere Stanovnik birçok yerde yaptığı bilimsel çalışmalar için çeşitli konferanslar verdi. British Council’in daveti üzerine Stanovnik, akademisyenler arası değişim programında Büyük Britanya (1971) boyunca çeşitli üniversitelerde konferans verdi ve aynı zamanda Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından davet edilen birkaç ABD üniversitesinde (1974 ve 1976) ders verdi.

Bununla birlikte birkaç Fransız üniversitesinde de ders verdi (1976). Stanovnik ayrıca tüm Güney Afrika üniversitelerinde davetli konferanslar verdi (1991). Stanovnik, 250’den fazla yüksek lisans, 30 M.Sc. ve 35 Dr. Sc. Slovenya, ABD, Hollanda, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan gelen öğrenci ile çalıştı.

1972’de Boris Kidrič Fonu, 1977’de Kidrič Ödülü, 1988’de Banja Luka Plaque Üniversitesi, 1989’da Rast YU Diploması, INOVA 1989 Altın Plak ve 1981’de ve 1989’da Boris Kidrič Fonu İnovasyon Ödülü’nü aldı. Bratislava University of Technology onur madalyası ve diploma (1975), Kametani Ödülü, Japonya Heterosiklik Kimya Enstitüsü (Tokyo, Japonya) ve Elsivier tarafından heterosiklik kimya alanında (2006) olağanüstü başarılar için ödüllendirildi, Stanovnik, 20’den fazla ülkede çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve endüstriyel araştırma laboratuvarlarında çeşitli konferanslar verdi.
Stanovnik, aşağıdaki saygın profesyonel derneklerin bir üyesidir:

Royal Society of Chemistry (Londra, İngiltere), Slovenya Bilim ve Sanat Akademisi (Ljubljana, Slovenya), Academia Scientiarum ve Artium Europaea (Salzberg, Avusturya), New York Bilimler Akademisi (New York, ABD), Macar Kimya Derneği’nin Onursal üyesidir.

Yorumlar
Petek Aksungur - Branka Stanovnik

Hakkında Petek Aksungur

27 Ağustos 1995 doğumluyum.2013 yılında Mersin/Tarsus Fatih Anadolu Lisesinden mezun oldum. Mezun olduğum yıl Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünü kazandım. İlk yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra şuan kimya bölümünde lisans öğrencisi olarak öğrenimime devam etmekteyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Sağlık ,Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan imkanla kimya bölümünde kısmi zamanlı olarak çalışanım. Buna ek İnovatif Kimya dergisinde ‘Bilim İnsanı’ bölümünde gönüllü olarak çevirmenlik yapıyorum. 2017 yılı yazı Temmuz-Ağustos ayları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu stajyeriyim. Ortalama değerde İngilizcem var. Araştırma ,yeni şeyler öğrenmeyi ve kongrelere katılmayı severim. Özel anlamda ise Psikoloji Bilimiyle yakından ilgiliyim. 2018 yılında Kimya Bölümünden mezun olacağım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com