Lawrence Elgin Glendenin

Lawrence Elgin Glendenin

Lawrence Elgin Glendenin (8 Kasım 1918 – 22 Kasım 2008) promethium elementini keşfeden Amerikalı bir kimyacıydı. 

Biyografisi

Glendenin 8 Kasım 1918’de Michigan, Bay City’de doğdu. 1941’de mezun olduktan sonra Chicago Üniversitesi’ne katıldı.

Clinton Laboratuvarları

O, nükleer fisyon tarafından üretilen radyoaktif elementlerin ayrıştırılması, tanımlanması ve karakterize edilmesinde görev alarak II. Dünya Savaşı Manhattan Projesi sırasında Clinton Laboratuvar’ında (şimdi Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı) kimyager olarak çalıştı. 1945’te, Jacob A. Marinsky ve Charles D. Coryell ile birlikte, daha önce belgesiz olan ve nadir bulunan 61. toprak elementi izole etti. Marinsky ve Glendenin, promethiumu hem fisyon ürünlerinden ekstraksiyon yaparak hem de neodimumu nötronlarla bombalayarak üretti. Değişim kromatografisi, bulgunun yayınlanması,  savaş nedeniyle daha sonraya ertelendi. Eylül 1947’de Marinsky ve Glendenin, Amerikan Kimya Derneği’nin bir toplantısında keşiflerini duyurdu. Coryell’in karısının önerisi üzerine takım, tanrılardan Zeus’un ve ateş yakma eylemi için cezalandırılan titan Prometheus’un adını seçti. Ayrıca, izole edilen tesis için “klintonyum” adını da düşünmüşlerdi.

Szilárd Dilekçesi

1945’te Glendenin ve Manhattan Projesi’nden 154 bilim insanı daha Szilard dilekçesini imzaladı. Dilekçe, Cumhurbaşkanı Harry S. Truman’ı ilk atom bombasını “kısıtlama olmaksızın” kullanmamaya çağırdı, bunun yerine iktidarını “tanımlaması ve göstermesi” için teşvik etti ve Japonya’ya “teslimiyetin daha fazla reddedilmesinin sonuçlarını düşünmek için bir fırsat” vermelerini teklif etti. 

Sonraki Kariyeri

1949’da Glendenin doktorasını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden aldi. Aynı yıl, 1985’te emekli oluncaya kadar kaldığı Argonne Ulusal Laboratuvarı’na katıldı.

Yaygın olarak fisyon ürünlerinin özellikleri üzerine araştırmalar yayınladı. Barış İçin Atomlar Konferansı’nda ABD delegasyonunda Bilimsel Sekreter olarak görev yaptı. 1974’te Amerikan Kimya Derneği’nin Glenn T. Nükleer Kimya Ödülü’nü aldı.

Ailesi ve Ölümü:

Glendenin 63 yaşında evlenip, 2008 yılının Kasım ayına kadar Ethel Glendenin (nee Long) ile hayatını devam etttirdi. Çift, iki kız çocuğu ve bir erkek çocuk sahibi oldu.

Ek

Lawrence Glendenin, Manhattan Projesi sırasında Chicago Metalurji Laboratuvarı’nda (“Met Lab”) Kimya Bölümü’nde araştırma görevlisiydi. Promethium’un kaşiflerinden biriydi.

1942’de Glendenin, Met Lab’e araştırma kimyacısı olarak katıldı. Grubunun ana odak noktası, nükleer fizyonda yer alan elementlerin radyoaktif özelliklerinin kimyasal ayrımı, tanımlanması ve karakterizasyonu idi.

1945’te Glendenin, Jacob Marinsky ve Charles Coryell ile birlikte, Oak Ridge’de çalışırken periyodik tablodaki altmış birinci element olan Promethium’u keşfetti. Prometyum, radyoaktif element ve uranyum bazlı fizyonun yan ürünüdür.

Szilard dilekçesini inceledikten ve tartıştıktan sonra Glendenin, Oak Ridge’de benzer bir dilekçeyi imzalayan birçok bilim adamından ve işçiden biri oldu.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …