Stephen Moulton Babcock

Stephen Moulton Babcock

Stephen M. Babcock,   Peleg and Cornelia Scott Babcock’ın oğlu, Amerikalı ziraat kimyageri. Kendi ismini taşıyan Babcock testi sayesinde sütün içindeki yağ içeriğini belirlemiş, süt endüstrisinde büyük gelişmelere yol açmış,yaptığı çalışmalar ile  beslenme ve vitaminler hakkında gelişmelere ön ayak olmuştur.

Hayatı

22 Ekim 1843 yılı New York-Bridgewater yakınlarında doğdu. 1866 yılında Tufts Üniversitesi’nden mezun oldu. 1872-1875 yılları arasında Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde mühendislik ardından Cornell’de kimya okudu. Babcock, 1877 yılında Almanya’daki Gottingen Üniversite’nde Hans Hüber yönetiminde lisansüstü çalışmalarına başladı ve 1879 yılında organik kimya alanında doktorasını aldı.

Babcock, ilk kez 1882’de New York-Geneva’da bulunan , New York Tarımsal Deney İstasyonunda süt analizleri yapmaya başladı. 1887’de Wisconsin Üniversitesi’nde tarım kimyası alanında bir pozisyon elde etmek  üzere Wisconsin’ e taşındı. Babcock ayrıca Wisconsin Tarım Deney İstasyonunda baş kimyager olarak görev yaptı ve 1901-1913 yılları arasında yardımcı yönetici olarak görev aldı.

1897’de Babcock peynir iyileştirme yöntemini geliştirmeye yardımcı oldu ve krem ​​ayırıcıların iyileştirilmesine katılan laboratuvar çalışmalarının çoğunu yaptı. Babcock’un önemli çalışmalarından biri, farklı mahsullerden yapılmış ancak  kimyasal olarak benzer yemlerin biyolojik eşdeğerliliği hakkındaki merakından kaynaklanmıştır. 1907’de dört genç girişimci olan E.B. Hart, E.V. McCollum, H. Steenbock ve G. Humphrey, her biri farklı bir bitkiden türetilmiş, kimyasal olarak eşdeğer oranlar kullanan sığır besleme deneyine başladılar. Deney sadece Babcock’un şüpheciliğini doğrulamadı, aynı zamanda vitamin kavramının geliştirilmesine yardımcı olan çalışmalara da yol açtı. Wisconsin Üniversitesi’ndeki Babcock laboratuarında biyokimyacı Harry Steenbock, D vitamini keşfetti. A vitamininin keşfi de yine bu laboratuarda gerçekleşti. Babcock, sıvıların viskozitesini test etmek için bir cihaz icat etti ve bir süt pastörizasyon cihazı üzerinde çalıştı.

Babcock’ un asıl ilgi alanı sütün kimyasal analiziydi. Ancak 1890’da süt endüstrisinden ve Wisconsin meslektaşlarından pratik ticari konularda ilgi görebilmek adına baskı altında kaldı. Tereyağı testi ile ilgili daha önceki çalışmalarını inceledikten sonra, yağ hücrelerini sütteki kazein içeriğinden ayırmaya yönelik bir kimyasal madde kullanmayı ve süt ayrımını tamamlamak için santrifüj etmeyi tercih etti. Sütü kazeinden ayırıcı kimyasal ajan olarak sülfürik asidi kullandı.  1890’da geliştirdiği Babcock testi, bir başarıydı; basit ve güvenilir bir şekilde süt kalitesini test etmekle kalmadı, aynı zamanda sığırların değerlendirilmesi ve belediye süt denetim standartlarının düzeltilmesini sağladı. Ayrıca sütün kalitesine göre fiyatının belirlenmesine yardımcı oldu. Muhalefete rağmen, test 1892’de kabul edildi. Babcock, 1910 yılına kadar testi rafine hale getirerek yıllar içinde iyileştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki süt üretimindeki büyük artış (1870-1900 yılları arasında dokuz kat büyümüş) göz önüne alındığında, Babcock’un testi yalnızca santrifüjlü krem ​​ayırıcı tarafından bir teknik avantaj olarak değerlendirildi. Babcock, test hakkında bir patenti reddetti, ancak hayvancılığı geliştirmek için veri temin ederek ve krema ayrımında yağ kaybını keserek Amerikalı sütçüye milyonlarca dolar kazandırdı. 1901’de Babcock’a devlete hizmetinden dolayı bronz madalya verildi.1930 yılında Capper Ödülü 5.000 dolardı ve keşfi için aldığı tek parasal kazanç buydu.Babcock, kazeinin biyokimyası ve peynir üretimine etkisi üzerine 1896’dan beri çalışmaktaydı. 1897’de, galaktaz enzimi izole edildi; lor peynirinde protein ayrışması izlendi. 1900’de başka bir enzim olan pepsin’in koordinat etkisi keşfedildi ve 1903’de peynir için soğuk-sertleştirme işlemi mükemmelleştirildi.  1896 yılında May Crandall ile evlenen Babcock’ın hiç çocuğu yoktu. 78 yaşında araba kullanmayı öğrendi ve bu sayede Wisconsin’in kırsal bölgelerine birçok seyahat yapabilme fırsatı buldu. Ölümünde birkaç ay önce, Bridgewater’daki Babcock Hill çiftliğini koruma altına almak için New York parlementosu bir yasa tarasını kabul etti. Babcock, 2 Temmuz 1931 yılında Madison-Wisconsin’de yaşamını yitirdi.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …