Anasayfa / Kimya Haberleri / Eğitim Haberleri / Lise Öğrencileri Yüzde 100 Doğal Deterjan Üretti

Lise Öğrencileri Yüzde 100 Doğal Deterjan Üretti

lise ogrencileri yuzde 100 dogal deterjan uretti - Lise Öğrencileri Yüzde 100 Doğal Deterjan Üretti

Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya bölümü öğrencileri, fıstık yaprağı, sirke, karbonat ve etil alkol karışımıyla deterjan üretti.

Kimya bölümü öğrencileri, hiçbir kimyasal madde içermeyen yüzde 100 doğal olan deterjan üretti. İhtiyaç durumunda hiçbir ücret alınmadan isteyenlere formül verilecek.

İki sene önce aynı okulun kimya bölümü öğrencilerinin fıstık kabuğundan ürettikleri şampuan ve el kremi de büyük ilgi görmüştü.

Deterjanın, kimyasal içerikli olanlardan daha etkin temizleme gücüne sahip olduğunu söyleyen Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İdris Yolbaş, “Fıstık yaprağı, sirke, karbonat ve etil alkolle deterjan üretmelerinden dolayı doğal olma özelliği ile dikkati çekiyor. Günümüzde artık başta gıda maddeleri olmak üzere kozmetikten sıvı sabuna kadar her üründe katkı maddelerinden, kimyasallardan insanlarımız uzak duruyor. Bu nedenle bunların yerini artık yüzde yüz doğal ürünler almaya başladı” dedi.

Kimya teknoloji bölümü öğretmeni İsmet Kudekli, önceki yıllarda yapılan ‘Siirt ürünlerini hayata kazandırma projesine’ yenisini eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kudekli, “Okul olarak daha önce Siirt fıstığı yaprağı kullanarak dört farklı türde parfüm elde etmiştik. Bu seneki çalışmamızda öğretmen arkadaşlarımızla birlikte yine Siirt fıstığı yaprağından leke çözücü bir deterjan elde ettik. Elde ettiğimiz deterjan tamamen atıl durumda olan fıstık yapraklarından hayata ve ekonomiye kazandırılmış bir ürün. Deterjanda, temizleme özelliği olan hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Tamamen doğal yollardan elde edilmiş, doğal ürünler kullanılan bir üründür. İçinde sadece etik alkol, karbonat ve yemek sirkesi bulunmaktadır. Bu ürünümüz yaklaşık bir aylık çalışmamız sonucu ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Kimya bölümü öğrencisi Hatice Yıldırım, deterjanı evde denediğini ve olumlu sonuç aldığını söyledi. Yıldırım, “Evdeki elbiseler üzerinde denedik. Annem çok beğendi ve tekrar yapmamı istedi. Hocamızdan yardım istedim ve tekrardan yaptık” dedi.

Kaynak : trthaber.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com