Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

lityum air pillerin problemi cozuldu - Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

Devrim niteliğindeki yeni Lityum-Air pillerin can alıcı problemi çözüme kavuşturuldu. Bu sayede batarya teknolojisinde yeni bir dönem başlayabilir.

Lityum-Air Pillerin Dayanıklılığı Artırıldı!

Henüz çok eni bir teknoloji olan Lityum-Air piller, günümüz Lityum-Ion pillere oranla 5 kat daha fazla enerji depolayabilmekte. Teknolojinin en büyük dezavantajı ise bu pillerin çok kısa sürede ömürlerini tamamlıyor olmalarıydı.

lityum air pillerin problemi cozuldu 1 - Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

Ancak yakın zamanda Argonne Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, akademi dünyasını sarsacak bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre pillerde enerji üreten ana reaksiyon sırasında meydana gelen yan reaksiyonların birçoğunu durdurmanın ve pillerin ömürleri artırmanın yolu bulunmuş. Adından da anlaşıldığı üzere Lityum Air piller, temelde Lityum ve havadaki oksijen atomlarının tepkimeye girmesiyle çalışmakta.

Fakat atmosferdeki havada bulunan diğer gazlar, istenmeyen yan tepkilere yol açmakta. Dolayısıyla bu da pilin ömrünü büyük oranda kısaltmaktaydı. Yeni geliştirilen bir çeşit filtre sayesinde ise yan tepkimeler engellenerek sadece enerji üretimi için reaksiyona izin verilebiliyor. Bakalım bu teknoloji ilerleyen dönemlerde hayatımızda nasıl bir yer edinecek.

Kaynak : shiftdelete.net

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com