Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

Devrim niteliğindeki yeni Lityum-Air pillerin can alıcı problemi çözüme kavuşturuldu. Bu sayede batarya teknolojisinde yeni bir dönem başlayabilir.

Lityum-Air Pillerin Dayanıklılığı Artırıldı!

Henüz çok eni bir teknoloji olan Lityum-Air piller, günümüz Lityum-Ion pillere oranla 5 kat daha fazla enerji depolayabilmekte. Teknolojinin en büyük dezavantajı ise bu pillerin çok kısa sürede ömürlerini tamamlıyor olmalarıydı.

Lityum-Air Pillerin Problemi Çözüldü!

Ancak yakın zamanda Argonne Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, akademi dünyasını sarsacak bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre pillerde enerji üreten ana reaksiyon sırasında meydana gelen yan reaksiyonların birçoğunu durdurmanın ve pillerin ömürleri artırmanın yolu bulunmuş. Adından da anlaşıldığı üzere Lityum Air piller, temelde Lityum ve havadaki oksijen atomlarının tepkimeye girmesiyle çalışmakta.

Fakat atmosferdeki havada bulunan diğer gazlar, istenmeyen yan tepkilere yol açmakta. Dolayısıyla bu da pilin ömrünü büyük oranda kısaltmaktaydı. Yeni geliştirilen bir çeşit filtre sayesinde ise yan tepkimeler engellenerek sadece enerji üretimi için reaksiyona izin verilebiliyor. Bakalım bu teknoloji ilerleyen dönemlerde hayatımızda nasıl bir yer edinecek.

Kaynak : shiftdelete.net

266 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!