Saniyeler İçinde Şarj Edilebilen Bitmeyen Piller

Saniyeler İçinde Şarj Edilebilen Bitmeyen Piller

Almanya’nın Dresden şehrinde günümüzün en önemli konularından, petrol ve kömür gibi karbondan arındırılmaya çalışılan günümüz ekonomisinde yeni nesil güç kaynakları yönünde araştırmalar yapılıyor.

Hızlı gelişen pil teknolojileri alanında uzman Andrea Balducci’ye, “bataryalarda devrim niteliğinde bir buluşa ne kadar yakınız?” diye sorduk:

“Bence çok yaklaştık, ama büyük olasılıkla sadece tek bir cihazımız olmayacak. Değişik bir çok cihazlar olacak. Çünkü daha fazla ihtiyacı karşılamak zorundayız. Enerji uygulamalarında piller tercih edilecek. Yüksek güçlü araçlar için süper kapasitörlere ihtiyacımız var.”

Elektrikli taşıtınızı dakikalar içinde veya saniyeler içinde akıllı telefonunuzu şarj ettiğinizi hayal edin.

Saksonya’da alanında dünya lideri bir firma, Skeleton Technologies adlı firma bu tür çözümler üzerinde çalışıyor.

Şirket, Avrupa finansmanı sayesinde yakın zamanda Dresden yakınlarında, elektrikli cihazları süper hızlı şarj etmek için ultra-kapasitör teknolojisi geliştiren bir tesis açtı.

Taavi Madiberk, CEO, Skeleton Technologies:

“Beş ile on yıl ileriye gidelim. Ultra-kapasitörlerin kullanıldığı bir taşıtla şarj istasyona gittiğinizi hayal edin. Tam anlamıyla sadece birkaç saniye içinde aracınızı süper hızlı bir şekilde şarj edebileceksiniz.”

Daha temiz ve daha yeşil olacaksak, enerji depolamanın daha iyi yollarını bulmalıyız. AB Komisyonu kısa süre önce, birkaç saniyede şarj edilebilir yeni bir taşıt pili geliştirilmesini teşvik amacıyla 10 milyon Euro ödüllü bir yarışma başlattı.

Taavi Madiberk:

“Bu çözümün en önemli kısmı, iki ile üç saniye içinde şarj edilebilen ve neredeyse sonsuz ömre sahip pillere sahip olmak. Bu, tüm sorunlarımızı çözmeyecek, ancak iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir basamak taşı olacak.”

Andrea Balducci bu teknoloji hayatlarımızı nasıl değiştireceğini şöyle açıklıyor:

“Teknolojinin hayatımızı çoktan değiştirdiğini düşünüyorum. Günlük kullandığımız birçok cihazda pil ve süper kapasitörler var. Gelecekte bunların sayısı azalmayacak. Çünkü yeni nesil elektrikli otomobiller yollarda olacak. Bu aslında gelecekte daha da kuvvetlenecek bir sektör.”

Andrea ayrıca teknolojinin çevresel faydaları yanında ekonomiyi de canlandıracağını belirtiyor:

“Kesinlikle, tüm bu yeni uygulamalar yeni cihazlar gerektiriyor. Cihazlar da yeni teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Bu da yeni iş alanları açacak ve istihdam oluşturacak. Bu aslında, geleceğin en büyük iş faaliyetlerinden biri olacak.”

Avrupa’da Batarya Araştırmaları

– Elektrikli arabalardan sanayi için gerekli enerji depolamaya kadar piller karbondan arındırılmış ekonominin önemli bir parçası olarak güçlü ve yenilikçi Avrupa endüstrisinin bir itici gücüdür.

– Piller, Avrupa ekonomisini canlandırma konusunda muazzam bir potansiyele sahip. 2025 itibariyle Avrupa pil sektörünün yıllık 250 milyar Euro değerinde olacağı ve milyonlarca yeni istihdam oluşturması bekleniyor.

– Pek çok şirket halihazırda pil sektöründe yenilikçi çözümler geliştiriyor.

– Avrupa’daki sürdürülebilir kalkınma pillerinin Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi yönünde Avrupa Komisyonu 10 milyon Euro ödüllü bir yarışma başlattı. Ekolojik araçlarda kullanılacak yeni nesil bataryaların çabuk şarj olması ve daha fazla yol alan uzun menzilli olması hedefleniyor.

– Yarışma, Avrupa çapında yenilikçilere destek veren bir AB inisiyatifi olarak Avrupa İnovasyon Konseyi öncülüğünde düzenlendi.

Kaynak : euronews.com

150 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!