Lüminesans Değiştirilebilir Karbon Nanodots, Hücre İçi Ticareti ve İlaç Dağıtımını Takip Ediyor

Lüminesans Değiştirilebilir Karbon Nanodots Hücre İçi Ticareti ve İlaç Dağıtımını Takip Ediyor

Küçük karbon noktaları, floresan, Raman ve hiperspektral görüntüleme gibi çeşitli optik ve titreşimli spektroskopik teknikleri içeren ilaç dağıtımının hücre içi görüntülemesine ve izlenmesine ilk defa uygulanmıştır. Araştırmacılar, ilk defa, bu fotoğraftaki karbon nanopartiküllerinin, kanser hücrelerindeki optik özelliklerinin tersine çevrilebileceğini gösterebildiklerini kanıtladılar.

Küçük karbon noktaları, floresan, Raman ve hiperspektral görüntüleme gibi çeşitli optik ve titreşimli spektroskopik teknikleri içeren ilaç dağıtımının hücre içi görüntülemesine ve izlenmesine ilk defa uygulanmıştır. Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, ilk defa, bu fotoğraftaki parlak nanoparçacıkların kanser hücrelerindeki optik özelliklerinin tersine çevrilebileceğini gösterebildiklerini kanıtladı.

Biyokimyager asistanı Doç. Dr. Dipanjan Pan, “Bu ajanların en büyük avantajlarından biri, ilave boya / florofor gerektirmeden güçlü optik hassasiyet ve bununla ilgili fotoğrafik ağartma sorunları olmaksızın” diyor. ders çalışma. “Bazı zarif nanometre yüzey kimyası kullanarak flüoresanı kapatmak için moleküler ‘maskeleme’ yolu oluşturduk ve ardından parlaklığı geri kazanmak için maskeyi seçerek çıkarttık.

“İnsan hücrelerini aydınlatmak için karbon noktaları kullanmak yeni değil, laboratuvarlarım ve dünyanın dört bir yanındaki diğer gruplar, bu küçük noktaların, mükemmel biyouyumluluk, parçalanabilirlik ve büyük oranda nispeten kolay erişime sahip benzersiz bir sınıf lüminesan malzeme olduğunu gösterdi. Kuantum noktalar gibi diğer popüler lüminesan malzemelerle karşılaştırıldığında ölçekli sentez “eklendi Pan.

Ve, tüm süreci yüksek düzeyde kontrol altına alınmış ve American Chemical Society Dergisinde yer alan “Değiştirilebilir Fotolüminesans Yoluyla Hücre içi Kargo için Karbondioksit Nanopartikülleri” isimli raporun canlı hücrelerde görülebiliyor .

Pan, “Bu tekniği in vitro memeli hücrelerinde değiştirilebilir fot lüminesans vasıtasıyla hücrenin iç trafiği için uygulayabiliriz, burada endositik zar ile zengin anyonik amfifilik moleküller ‘köreleme’ sürecine katılıyor”, Pan. “Her biri 50 nanometrenin altında çapta olan karbon noktaları, agave nektarından türetilmiştir ve çok parlaktır. Yerinde nano ölçekli kimyasal değişim, karbon lüminesansının oluşumunun mekanik olarak anlaşılmasına da dikkat çekerek öncelikle bir yüzey olduğunu belirtti Olgu.

Pan, “Bu, basit bir karşı-iyonik nanoscale kimyası ile tersine çevrilebilir ve kapanabilir” dedi. “Bu sonuçlar hücresel işlevleri süpürecek hücre içi görüntüleme ve diğer biyolojik süreçleri incelemek için karbon temelli materyaller için yeni ve ilginç tasarımların temelini oluşturabilir.”

Kaynak : ozgunmanset.com

645 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!