Manyetik Organik Moleküllerin Üretilmesinde Sıradaki Adım

Manyetik Organik Moleküllerin Üretilmesinde Sıradaki Adım

Ruhr Üniversitesi’nden bir ekip manyetik özellikleri olan yeni moleküller üretti. Daha önceki organik mıknatıslarla karşılaştırıldığında bu moleküllerin su ve oksijen varlığında da stabil olduğu ve 110 °C’a kadar manyetik özelliklerini koruyabildiği görüldü.

Organik mıknatısların, geleneksel mıknatıslara oranla birçok avantajı var: hafif, transparan, ekonomik ve esnek, hatta sıvı formda olabilirler. Manyetik özellikleri ışığı açıp kapayarak açığa çıkarılabilir. Ancak organik mıknatıslar genellikle stabil olmuyor. Diğer moleküllerle kolayca reaksiyona giriyorlar ya da ışık/ısıya maruz kaldıklarında manyetik özelliklerini kaybediyorlar.

Eşleşmemiş Elektronlarla Manyetizm

Manyetizm, elektrik yüklerinin hareketiyle meydana gelir. Bu fenomen her tür maddede, farklı yoğunluklarda görülebilir. Aril nitrenler, organik mıknatıslar için iyi örneklerdir. İki eşleşmemiş elektronları vardır, güçlü manyetik etkileşimler kurarlar ve üretilmeleri kolaydır.

Araştırmacılar birkaç nitreni birleştirerek daha güçlü manyetik özellikler elde etme amacıyla üç nitreni birleştirrerek altı eşleşmemiş elektronu olan bir trinitren oluşturdular ve yüksek verim elde ettiler.

Trinitren altı eşleşmemiş elektronu olmasına rağmen –genelde molekülleri reaktif hale getiren bir özellik- oksijen ve su ile reaksiyona girmeyerek stabil kaldı.

Sıradaki Hedef: Oda Sıcaklığında Stabillik

Trinitrenler; büyük kütlelerde kolayca üretilebilmeleriyle, stbail olmalarıyla ve güçlü manyetik özellikleriyle organik mıknatısların geliştirilmesi için umut verici adaylar olarak görülüyor. Şimdilerde ise oda sıcaklığında, normal çevre koşullarında stabil hale getirilmeleri üzerine çalışmalar yapılıyor.

Kaynak : phys.org

486 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!