Max Tishler

Max Tishler

Max Tıshler, Harvard çalışanlarının çoğunun aksine, endüstri saflarına katılmak için seçilen bir kimyagerdi. Dünyanın en büyük reçeteli ilaç firması olan Merck&Co.Inc.’de 30 yıldan fazla süredir devam eden bilimsel üretkenlik ve liderlik sonrasında akademiye döndü. Connecticut’taki Wesleyan Üniversitesi’nde kimya profesörü olarak. Bir başka seçkin kariyere de imza attı.

Merck’de, çalışmaları insan sağlığı için çok büyük önem taşıyan araştırma ekipleri açtı. Bunun sonucunda, askorbik asit, nikotinamid, metiyonin, treonin ve triptofan sentezlenmesi için pratik süreçler ortaya çıktı. Ayrıca aktinomisin D, vitamin B12, streptomisin ve penisilin için fermantasyon süreçlerini geliştiren mikrobiyolojik bir gruba liderlik etti. Buna ek olarak, ilk koksidiyostat olan hayvan sağlığı ilacı sülfakinoksalin icadı, kanatlı endüstrinin büyük bir genişlemesini mümkün kıldı ve bir gecede araştırma için yeni bir alan yarattı.-tarım için büyük bir olay

Bu liderliğin bir sonucu olarak Tishler 1957 yılında Merck & Co,Inc’in Merck Sharp & Dohme Araştırma Laboratuvarları Bölümü’nün ilk başkanı oldu.

Reagan, Tishler’ı Ulusal Bilim Madalyası ile birlikte sundu, atıfta onu “geçtiğimiz elli yıl boyunca kimyasal sahnesinde bir dev” olarak nitelendirdi… Tishler’in milletin sağlığına yaptığı özel katkıların önemi abartılı olmayabilir.”

Max Tishler klasik Amerikan başarı idealini somutlaştırdı. 1906’da Boston’da doğdu, Avrupalı göçmenlerin altı çocuğun beşincisiydi. Bir ayakkabıcı olan babası, Max sadece beş yaşındayken ailesini terk etti. Max büyüdükçe ailesini desteklemek için çalıştı. Bir fırıncı da servis elemanı, bir gazete satıcısı ve bir telefon cevaplayıcısı olarak görev yaptı.

Tüm bunlardan sonra kariyeri, eczanenin asistanı olarak görev yapmakta ve soda kaynağıyla birlikte paketlemenin yanı sıra uyuşturucu madde dağıtımı da dahil olmak üzere görev almıştır. 1918’deki grip salgını, Max’i yerel Boston’unda uyuşturucu satıyordu. Hasta ve ölmek her yerdeydi. Çok derinden dokundu, sağlık hizmetlerine katkıda bulunabileceği bir yerde kariyer yapmaya karar verdi.

Lisede seçkin bir skolastik rekor, Max’i 1928 yılında kimyada BS magna cum laude olarak kabul ettiği Tufts College’a (şimdi Tufts Üniversitesi) burs kazandı. Burada kimya laboratuvarında bir uzman olan Elizabeth M. Verveer ile tanıştı. Yetenekli bir piyanist ve heykeltıraş oldu. 1934’te evlendiler ve onların birliği, hayatı boyunca Max için bir neşe ve istikrar kaynağıydı. İki oğlu (bir hekim ve genetik araştırmacısı Peter V. ve klinik psikolog Carl L).

Tufts, Max’den Harvard’daki lisansüstü okula gitti, burada Elmer P. Kohler ve daha sonra Harvard’ın başkanı James Bryant Conant’ın uyarıcı etkisi altındaydı. Max 1933’te kimya alanında yüksek lisansını ve doktorasını aldı. 1934 yılında Kohler yönetimindeki organik kimyada. Doktora tezi için ilk kez bir allenin çözümü, organik kimyasal teorinin bir dönüm noktası onayı. Daha sonra Kohler’ı “çok fazla laboratuar tekniğini öğrendiğim büyük bir deneyci” olarak tanımladı. Conant, 1939’da Max’in daha iyi bildiği “büyük bir öğretmen, çok uyarıcıydı.”

Bu seçkin eğitmenler, akademik randevuları az olan endüstride bir fırsat peşinde koşarken, kariyerinde başka bir kritik dönüm noktasında Max’e yardımcı oldu. Kohler, Merck’teki tomurcuklanan araştırma programının müdürü Randolph T. Major’a onun adına konuştu. Conant, Max’i bir kuşakta Harvard’a gitmek için seçkin kimyager olarak tavsiye etti.

Böylece, 1937’de Max, Merck’e katılmak için bir teklif aldı, bu da New Jersey’deki Rahway’de küçük kimyasallar üreten küçük bir şirketti. Bu şirkete ve sektöre katılmak için iyi bir zaman oldu. Firmanın kurucusu ve oğlu George W. Merck, kaynakları yüksek beklentileriyle eşleşen bir beyefendiydi. Böylelikle Merck satış üssü (iyot, gümüş nitrat, eter ve kloroform gibi kimyasal ürünler) daha yenilikçi bir organizasyon oluşturmak için bir platform olarak kullanabiliyordu.

George Merck’in hırsı, iyi kimyasallar üreten bir şirketi insanlık için yeni terapötik maddeler yaratan bir şirket haline getirmekti. Bu amaçla 1933’te şirketin bilimsel araştırma organizasyonunu ve laboratuvarlarını büyük ölçüde genişletmek ve temel araştırmayı da içerme çabalarının kapsamını genişletmek için bir program başlatmıştı.

Bu iddialı genişleme projesi Merck’in yeni yeteneklerini gerektirdi. Temel araştırmalardaki bulguların yeni ilaçlara zemin hazırladığı, dünyanın tıbbi araştırma topluluğuyla iletişim kurmayı gerektirdi. Ayrıca, doğal ürünlerden aktif prensiplerin izolasyonunda uzmanlığa ihtiyaç vardı. Buna öncülük etmek çaba, Karl Folkers Yale’den getirildi. Tıbbi olarak yararlı olduğunu kanıtlayan doğal ürünlerin izolasyonunda başarı ile (vitaminler ve hormonlar) süreç geliştirmeye ihtiyaç duyuldu. Sadece bir terapötik maddenin miligramlarını tam ölçekli üretim süreçlerine hazırlamak için laboratuvar prosedürlerinin dönüşümü. Bu, Max Tishler’in bir süreç geliştirme kimyacısı olarak Merck’e katılmasının temeli oldu.

Max’e meydan okuyan görev, tüm yeteneklerine layıktı. Vitamin ve hormonların kimyası, ilaç endüstrisinin daha önce çalıştığı her şeyden çok daha karmaşıktı. Merck’teki ilk görevi, büyüme ve normal sağlık için gerekli olan riboflavin (vitamin B2) için yeni ve pratik bir sentez geliştirmekti. Verimi büyük ölçüde artıran ve böylece beyaz ekmeği zenginleştirmek için riboflavin’in ilk kullanımına izin veren ekonomik, büyük ölçekli bir üretim süreci üzerinde çalıştı.

Ben (Lewis Sarett) Max Tishler’in bu kadar başarılı olmasından şaşkınlık duyduğundan şüphe duyuyoruz, çünkü emin olmadığı bir şey değildi. Gelişimden sorumlu olduğu zaman, temel araştırma görevlilerini, “sentezlediğiniz bileşiklerin karmaşıklığı konusunda endişelenmeyin” demişti. Bir şey tıbbi olarak umut verici ise, onu üretmenin bir yolunu bulacağız”.

Hiçbir madde bu cesur kelimeler için kortizondan daha fazla zorlayıcı bir şey sunmamıştır. 1944 yılında bu hormonun ilk 16 miligramının sentezi, prensipte pratik miktarların yapılabileceği ince bir yol açtı. Sonrasında yüz gram sentezlendi. Deneysel çalışmalar için çeşitli klinisyenlere dağıtılmak için yeterliydi. 1948’de Mayo Clinic’teki Philip Hench, kortizonun artistik bir hastada iltihaplı eklemler üzerinde benzersiz bir etkiye sahip olduğunu keşfetti. Aniden, binlerce kişi için acil bir kamu talebi New Jersey’deki küçük şirketin sakin ortamında kilogramlar patladı.

Harika bir meydan okuma Max Tishler ile karşılaştı. Bir yandan mevcut süreç, sadece küçük miktarlarda kortizon ve yüksek maliyete sahip olabilir. Öte yandan, ABD Kongresi’nde dile getirilen endişeler, hükümetin kortizonu ulusal bir proje olarak ele geçirmek için hareket edebileceği örtülü bir tehdit taşıdı. George Merck, Kongreye, şirketinin, yararlanabilecek sayısız hastaya karşı yükümlülüğünü tam olarak yerine getirebileceğini garanti ederek cevap verdi.

Bu taahhüdün yerine getirme yükü, Max’in omuzlarına düştü. Başlangıç ​​malzemesi olarak deoksikolik asitten elde edilen verim, küçüktür (yüzde 1’lik bir fraksiyon). Öngörülen talep için sığır safının bir bileşeni olan bu başlangıç ​​malzemesinin tedariği yetersizdi. Birçok problemden bir diğeri, orijinal sentezde kullanılan osmiyumun, Birleşik Devletler’de ve hatta belki de dünyadaki mevcut tedarik miktarını aşan miktarlarda gerekli olmasıydı.

Tıp toplumunun yoğun baskısı altında Max Tishler, önce yetenekli ve güçlü bir şekilde motive olmuş sentetik kimyacıları bir araya getirdi; ve ikincisi, şaşırtıcı derecede kısa bir süre içinde, umutsuzca ihtiyaç duyulan hormonun büyük ölçekli üretimi için pratik bir süreç. Sonuç olarak, Merck’in bileşiğin tıbbi yararına ilişkin ilk duyurularına eşlik eden sınırlı kortizon mevcudiyetinde pişmanlık uyandıran siyah kenarlı uç, yavaş yavaş ortadan kayboldu. Max Tishler ve ekibi, ilaç endüstrisinde bugüne kadar yapılmış en karmaşık üretim süreci ile geldi.

Bütün bunları yakından takip ettim, ben (Lewis Sarett) öğrendim. Max’den ilaç araştırmaları hakkında herkesten daha fazla. Onun gibi birini hiç tanımadım. O çığ gibi bir enerji seviyesiyle doğdu ve akkor olan, sadece parıldayan bir beyindi. Enerji ve yetenek kombinasyonu olağanüstü. Kısmen bunun sebebi ve kısmen de Max’in gerçekten durmadan çalıştığı (sabahın erken saatlerinde gecenin geç saatlerinde doldurduğu) diğer insanların yapamadıkları şeyleri yapabiliyordu. Verimli bir hayal gücü vardı ve ilgisini çekiyordu, yapmayı başardı.

Yinede, Max, herhangi bir sürekli araştırma projesinin parçası olan hayal kırıklığı ve sıkıntı ile uğraşmak zorunda kaldı. Uzun zamandır çalışan biri, bu tür zorluklara nasıl tepki verdiğini anlattı:

Max işleri iyi yapmak için sürüldü ve çözülmeyen sorunlara tahammül edemedi. Bu tamamen heyecan verici oldu. Sorun karşısında tamamen korkusuzdu ve tüm kötü haberi duymak için sabırsızlanıyordu. İyi fikirlerin tüm başarısızlıkları ya da herhangi bir kaynaktan gelen geri dönüşler. Geriye doğru yüzleşmek için biraz zamana ihtiyacı olan çoğumuzun aksine, asla gözlerini kırpmadı. Kötü haberleri halının altına süpürmek için, kısaca bile, onun içinde değildi. Bu tamamen takdire şayan özellik, kendi felaketlerimizi temizlemek için yeteri kadar gurur duymamıza neden oldu, ama bize kesinlikle bunu hızlı bir şekilde yapmamızı öğretti!

Ancak, Max’in başarıları geri dönüşlerden çok daha ağır basmış ve ona geniş bilimsel bir tanıma kazandırmıştır. Bu, 1953’teki seçimleriyle, sanayide bir bilim insanı için olağan dışı bir ayrım olan Ulusal Bilimler Akademisi’ne sembolize edildi.

Ayrıca, kaçınılmaz olarak, onun başarıları ona bir dizi promosyon getirdi. 1957’de Merck’in tüm araştırma ve geliştirme çabalarına başkanlık etmek için seçildi. Merck’in başkanı olan John T. Connor bu olayı hatırlıyor:

Gördüğüm kadarıyla, ihtiyaç duyduğumuz şey, tüm araştırma programını yönetecek, kendi başına çok fazla araştırma işi yapamayan, ancak projelerin oluşturulmasını ve bu projelerden sorumlu kişilerin çok çeşitli alanlar ve devam ettikçe çalışmaları için genel rehberlik, denetleme ve fikirler vermek. Bizim seçimimiz Max Tishler’dı… Max, tüketici lideri olarak ortaya çıktı. İlham kaynağıydı, saldırgandı, çok zekiydi, araştırma görevlilerine yardımcı oldu.

Bu yüzden Max, çoğu yönetici olan bilim adamları için kolay bir geçiş değil, öncelikle yönetici olmak zorundaydı. Biliyordu ve örgütündeki her bir kimyacı, bir görev verdiğinde, o görevi daha iyi ve daha hızlı bir şekilde yerine getirebileceğini biliyordu. Ben (Lewis Sarett) Max’in yapabileceği kadarıyla delege etmeye çalıştığına inanıyor, ama ona çok zor geldi. Birçok şeyi o kadar hızlı düşündü ki, birilerine bir problem verdiğinde cevabı hemen hemen çözebilirdi.

Bu onu çalışmak için zor bir adam yaptı hasta değil. Ancak bir meslektaşının eksikliklerini havaya uçursada, öğleden sonra ya da akşam saatlerinde çağırır ve özür diler. Her neyse, Max için bir iş yapmak için yaptığım kriter kendime sormaktı, “Max bunu yapıyorsa, bunu yaptığımdan daha iyi yapar mıydı?” Ve her zaman cevap vermek zorunda kaldım “Evet” kaynamaya devam etmemi sağladı.

Fakat Max genellikle mikro-kanallara karşı her türlü istekliliğe direndi. Yıllar boyunca geriye baktığımızda, bir arkadaşının yönetim tarzı hakkında söyleyecekleri vardı:

Max, ne yapılacağı ve neyin yapılmaması gerektiği konusunda çok temel kararlar verdi, ancak ne yapacağına dair hiçbir ayrıntıyı dikte edeceğini sanmıyorum. Şöyle diyebilir ki, “Şimdi streptomisin üzerinde çalışacaksın. Onu çıkaracaksın. 1000 kilogram yapacaksın ve bunu 1 Kasım’a kadar yapacaksın.”

Zorlu tarzını telafi etmek için Max’in uğraştığı neredeyse herkesle kişisel bir ilişkisi vardı. Çocuklarla, ev içi sorunlarla ve benzer şekilde çok az insanın ilgisini çekiyordu. O kadar çok olduğu zaman bile 1800 kişi kendi başına, “1.800 aileyi düşünmek zorundayım” derdi.

Onu uzun yıllardır tanıyan üst düzey bir Merck yöneticisi şunları hatırlıyor: “Max Tishler, araştırma laboratuvarlarının her seviyesindeki insanlarla bir yabancıya daha çok inanabileceğinden daha fazla bire bir ilişkiye sahipti.”

Max’in ana ilgisinin kimya değil kimyacılar olduğu söylenebilir. Böylelikle, diğer bilim adamlarının en iyilerini ortaya çıkarmayı başardı şimdi cesaretlendirici bir sözle, şimdi bir değişim değişikliği önererek, şimdi kişisel sorunlara olan merhametli endişesiyle ve her zaman dinleyerek.

Bilim adamları, tekrarlanan araştırma başarısızlıklarına karşı cesaret kırıldıysa, Max onlara yardımcı olacaktır problemin çözümünü bulmak zorunda değil, belki de yeni bir çözüm bulmayı düşünmelerine neden olabilir. Bir ebeveyn bir kolej ya da koleje başvurmak isteyen bir kız için yardım istediyse, Max yapabildiğini yaptı. Bir Merck bilim adamının eşi veya başka bir akrabası ciddi bir tıbbi sorun yaşadığında, Max bunu bir şekilde öğrenirdi. Sonra akıllıca bir fikir verdi, telefon görüşmeleri yaptı ve destek ve umut sağlamak için başka bir eylemde bulunulması gerekeni yaptı.

Ders kitabı idari uygulamalarına aldırış etmemesi Max’i bilim adamlarına dayatırken, zamanına ciddi taleplerde bulundu. Ayrıca kısa sunumlar için bir prim koydu. Ofisini ziyaret edenler, yere hızlı bir şekilde girmedikçe, Max’in birkaç kolunun kendi dönüşlerini beklediğini bilerek kol saatine dikkatle ve çekişmeli bir şekilde bakacağını görecekti.

Penicillin projesinde çalışan Merck araştırma laboratuvarlarında kısa bir süre geçiren Profesör Donald Cram, Max ile yaptığı ilk görüşmeden alıntı yaptı.

Max’in yoğunluğu vardı, bir kişi püriten, doğru ve yanlış görüşlerini söyleyebilirdi. Siyah beyazı gri tonlarına tercih etti. Böylece, otuz yıldan uzun bir süre önce, ilaç endüstrisinin bilimsel ve terapötik başarıları, Kefauver Komitesi’nden önce ortaya çıkan birkaç tanık tarafından söz konusu olduğunda, Max – diğer birçok bilim insanı gibi – kendisinin haksız eleştirilere dayalı hissettiği şeyden ötürü öfkelendi. Gerçeklerin çarpıtılması üzerine. Objektif ve tahammül edilemeyen otoriter gözlemcilerin kendisiyle aynı fikirde olacağını düşünerek, bu gözlemcilerin, endüstrinin hayatı kurtarmaya ve sağlığı korumaya yaptığı katkıları kamuya açık bir şekilde tanımalarını isteme fikrini tasarladı.

Max’in, bir kuryeye yazılan ve kişisel bir kurye tarafından ilaç ve kimya alanında on dört Nobel Ödülü kazanan kişiye elle nakledilen bir bildirisi vardı. Tümü imzalanan kaydırma, Merck arşivlerinde bugüne ait. Kısmen şöyle diyor:

Farmasötik endüstrisinin laboratuvarlarındaki bilim adamları, aslında temel araştırmaları başlatan, çoğu kez üniversitelerde ve diğer yerlerde ortak bir çaba içinde daha sık olarak bilim insanlarıyla iş birliği yapan, toplam araştırma çabasında ortaklar haline gelmiştir. Bu adamlarda gerçek işbirlikçiler buluyoruz… Araştırma endüstrilerinin ve bu endüstrinin bilim insanlarının ilaçların ilerlemesine yaptığı çok önemli katkıların tanınmasını kamuoyuna duyurmanın önemli olduğuna inanıyoruz.

Böyle seçkin bilim adamlarının o günlerin yüksek düzeyde politiklaştırılmış sağlık tartışmalarına katılmaları dikkat çekiciydi. Bunu yapma istekleri, bilimsel topluluğun Max Tishler’e olan saygının çarpıcı bir örneğidir.

Bilimsel hakikati savunmakla aynı ahlaki bağlılık, Max’in ve arkadaşının ve kimyacı Milton Harris’in Ekonomi Bölümü’nün ortak editörlüğünü yaptığı 1973 tarihli bir kitabı doğurdu. Yine burada, kimyaya sağladığı faydaları ortaya koyarak, yoğun eleştirilere karşı mücadele etmeye çalıştı. Kimyanın çeşitli toksisitelere maruz kaldığı cismidir.

Max’in kariyeri yükselmeye devam etti ve 1962’de Merck yönetim kuruluna seçildi. Araştırma bütçeleri, laboratuvarlardan çıkan değerli yeni ürünler olarak yükselmeye devam etti. Max Tishler’in genel liderliği altında Merck kimyagerleri, biyologları ve klinik araştırmacıları, birçok açıdan ilaç ve sağlık pratiğini dünya çapında değiştiren bir dizi uyuşturucu ve aşı için düzenleyici onaylar keşfettiler, geliştirdiler ve elde ettiler. Bunlar arasında yaşam ve büyüme için gerekli olan birçok vitamin vardı; kortizon ve diğer steroidler; yüksek tansiyon ve konjestif kalp yetmezliğine karşı etkili ilaçlar klorotiazid, hidroklorotiyazid ve daha sonra metildopa olarak; indometasin, ilk klinik olarak önemli non-steroidal anti-enflamatuar ajan; antidepresanlar; kızamık, kabakulak ve kızamıkçığa karşı aşılar;

Max’in kariyeri 1969’da araştırma bölümünden yeni kurulan şirket ve bilim ve teknoloji kıdemli başkan yardımcılığına terfi edildikten sonra yeni bir dönüş yaptı. Ancak, birçok kişisel araştırma projesinden ve onları yöneten bilim adamlarından izole edildiğinde, kendi unsurundan ve huzursuzluktan çıkmaya başladı.

Böylece, 1970 yılında zorunlu emekliliğinden on sekiz ay önce, Connecticut Middletown’daki Wesleyan Üniversitesi’nde kimya profesörü olma davetini kabul etti. Max, kendini bilim adamlarının, öğrencilerin ve araştırma fikirlerinin ortasında buldu. Doktora geliştirmede lider rol oynamıştır. Kimya Bölümü, Kimya Bölümü için yeni bir boyut ekledi. Lisansüstü öğrencileri aldı ve onlar için en iyi anlamıyla bir akıl hocasıydı, onlara ve sayısız diğer genç bilim insanlarına.

Ayrıca, Kimya’da yıllık Peter A. Leermakers Sempozyumu’nu yarattı ve düzenledi. Bu uluslararası üne sahip kimyager ve Wesleyan kampüse bilim adamları, yüzlerce, her bahar bir kitleye getiren Amerikalı kimyasal toplumda önemli bir olay haline gelmiştir. Boş zamanlarında birçok kaktüs, orkide ve diğer egzotik bitki türlerini yetiştirmek için ömür boyu devam eden hobisine devam etti.

Çok geçmeden önce Fen Bilimleri Profesörü ve Kimya Bölümü Başkanı oldu. 1975’te emeritus statüsüne ulaştıktan sonra bile, tıbbi kimya dersleri vermiş ve araştırmalarda olağanüstü derecede aktif kalmıştır. Sadece birkaç hafta ölümünden önce o bölüm faaliyetlerinin tüm aşamalarında yer ve kimi de son derece popüler oldu, tavsiyelerde ve lisansüstü ve lisans öğrencileri teşvik etmek için devam etti kadar.

Dikkat çekici bir şekilde, tüm üniversite faaliyetlerinin ortasında, Merck’e başka bir farmasötik ürüne katkıda bulunmanın bir yolunu buldu. Max’in öğrencilerinden biri, Tokyo’daki Kitasato Enstitüsü profesörü ve yönetici direktörü Satoshi Omura idi. Enstitünün mikrobiyologları belirli fermentasyon sıvıları üretmişler ve Max’in önerisinde, bunlar olası antiparazitik aktiviteler için Merck’te tarandı. Aktivite gerçekten tespit edildi ve bu hızlı bir şekilde avermektin bileşik ailesine yol açtı, bu da sadece hayvanların çok çeşitli iç ve dış parazitlerine karşı değil, aynı zamanda insanlarda onkoserziyaza (nehir körlüğü) neden olan sinek parazitine karşı da etkili olduğunu kanıtladı. Başta Afrika olmak üzere birçok tropikal ülkede.

Pek çok ödül Max’e geldi. Daha önce bahsi geçenlerin yanı sıra Priestley Madalyası (Amerikan Kimya Derneği’nin en yüksek onuru) ve icatlar için Eli Whitney Ödülü’nü aldı. Örgütün tarihinin kritik bir döneminde, 1972’de Amerikan Kimya Derneği başkanlığına seçildi.

1982’de Inventor’un Şeref Listesi’ne girişiyle tanıştıran I (Lewis Sarett) şunları söyledi:

Max Tishler’in “gelişimsel araştırma” terimini icat ettiğini söyleyebiliriz.” Merck’teki kariyerinin başında, süreç geliştirmede temel kimyasal çalışmalara ihtiyaç olduğunu fark etti. “Araştırmayı” “gelişim” e koydu. Bugün yaygın bir uygulama olmasına rağmen, o zamanlar yeni bir kavramdı ve biyomedikal ve farmasötik araştırmalar üzerinde derin bir etki yarattı.

Bu anı, Max Tishler’in kimya tarihinde gerçek bir öncü olarak güvenli, onurlu ve kalıcı yerini nasıl kazandığını anlattı. Ancak, insanın tipik olarak, başarılarını insanlar üzerindeki etkileri ile ölçmeyi tercih ettiği kişiydi. Birkaç yıl önce röportaj yaptı, Merck’in (ve Max’in kişisel olarak) topluma yaptığı en önemli katkıları düşündüğü ile ilgili bir soruya cevap verdi:

Sanırım birçok insanın hayatını kurtardık, hastalıkların kontrolüne katkıda bulunduk ve hayatı daha keyifli hale getirdik. Bu bana en büyük zevki verdi. Kortizon gelişimi, streptomisin gelişimi veya penisilin gelişimi için hangi gelişimin benim için en büyük heyecan olduğunu söyleyemem. On iki çocuğundan hangisini en çok sevdiğini seçmek gibi olurdu. Her birinin bana etkisi oldu.

Örneğin, Dr. Selman A. Waksman’ın keşfettiği bir organizma olan aktinomisin geliştirmeye yardımcı olduğum ticari olarak önemsiz bir ilacı düşünün. Bu, çocukları etkileyen Wilms tümörü adı verilen çok nadir bir kanser formunun tedavisinde yararlı olan önemli bir bileşik olduğu ortaya çıktı. Her yıl meydana gelen vaka sayısı büyük değildir, ancak bireysel çocuklar ve aileleri için ilaç hayati önem taşır. Boston’daki Dana Farber Enstitüsü’nü kuran büyük bir patolog olan Dr. Sidney Farber, bir keresinde bana aktinomisin alan bazı çocukları görmeye çağırdı. Beni beş yıl önce aktinomisin ile tedavi edilen yarım düzine soktu. Sağlam görünüyorlardı ve kalıcı olarak iyileştirildikleri düşünülüyordu…Böyle şeyleri gördüğünde her şeyi değerli kılar.

Anımsatmak için pek çok güzel şey olsa bile, Max asla geçmişte yaşayan biri. Aynı röportajda “Keşke yirmi beş yaş daha genç olsaydım. Bence ileride büyük bir heyecan var.  ‘’Bu, en çok hatırlayacağım meraklı Max arayışı.

Max Tishler, öldüğünde, Middletown, Connecticut’ta, amfizem komplikasyonlarından seksen iki yaşındaydı. Merck’teki arkadaşlarından biri onu tanıyan birçok kişinin hissini özetledi: “Max’i sık sık düşünüyorum. Çok yetenekli, çok vicdanlı ve çok insanın hoş bir bileşimiydi’’.

Okumanızı Öneriyoruz

Kyriacos Costa Nicolaou

K. C. Nicolaou, 5 Temmuz 1946’da Kıbrıs’ta Karavas’ta dünyaya geldi ve 18 yaşına kadar burada …