Hastalar Yeni Kan Testi Teknolojisiyle Laboratuvarı Beklemeden Anında Sonuç Alıyor

Fotoğraf: Biyokimyasal analizde altın standart olan Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testinin (ELISA) ilk mobil versiyonu.

Genellikle maliyetli ve zaman alıcı olan kan ve idrar tahlilini sonuçlandırma süreci, yakında büyük bir değişime uğrayabilir. Tampa’da Güney Florida Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kandaki antikor veya antijenin varlığını tespit etmek için kullanılan altın standart tekniği olan “Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testi”nin (ELISA) bir mobil versiyonunu yaptılar. Hastaları bir laboratuvara göndermek yerine, yeni geliştirilen bu cep telefonu tabanlı teknoloji, aynı testin doktorun ofisinde, kliniğinde veya uzak bir bölgede bile yapılmasını sağlıyor.

Güney Florida Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde doçent olan Anna Pyayt, “ELISA, protein ve hormonların biyokimyasal analizi için önemli bir teknolojidir ve HIV ve Lyme hastalığı gibi birçok hastalığın teşhisi için kritik öneme sahiptir. Ama inkübasyon ve okuma için gerekli olan makineler pahalı ve büyüktür. MELISA, hastaların başında test yapmasını ve hemen sonuç alınmasını sağlar” diyor.

Mobil Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testi (MELISA), Biyosensörler ve Biyoelektronik dergisinde yayınlanmış bir makalede detaylandırılmıştır. Cihaz, kadın doğurganlığını etkileyen ve bazı kanserlerin göstergesi olan progesteron hormonunun seviyesini doğru bir şekilde ölçer. MELISA, numuneleri belirlenen sıcaklıkta inkübe eden ve onları cep telefonu ile çekilen görüntülerle analiz eden bir su banyosu ısıtıcısından oluşur. Her numunenin RGB (kırmızı, yeşil, mavi) renk bileşenlerini belirlemek için renk analizini kullanır. Mavi renk bileşeni, progesteron konsantrasyonundaki değişikliklere olan duyarlılığından dolayı analiz için daha fazla kullanılır.

Pyayt, “Bu cihaz, biyomedikal testi basit ve uygun maliyetli yapmak için tasarlanmıştır. Düşük maliyetli testler rutin klinik ziyaretlerle entegre edilebildiğinde, bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesini artıracak ve endişe verici bulgular daha erken tespit edilecektir” diyor.

Taşınabilir MELISA sadece bir kilo ağırlığındadır ve dünya genelinde kronik rahatsızlığı olan yaşlı hastalara önemli ölçüde yardımcı olur. Pyayt ve Güney Florida Üniversitesi’ndeki ekibi, şuanda testosteron da dahil olmak üzere çeşitli testler için MELISA’yı kalibre ediyorlar. Bu sonuçlarla, FDA onayı için başvuracaklar ve böylece klinikler cihazı kullanmaya başlayabilecek.

Kaynak: phys.org

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.