Metastazda Aktive Olan Genler Aynı Zamanda Tümör Büyümesinin İlk Safhalarını da Yönlendiriyor

Metastazda Aktive Olan Genler Aynı Zamanda Tümör Büyümesinin İlk Safhalarını da Yönlendiriyor

Fotoğraf : Drosophila kanadındaki Serpent geninin aşırı ifadesi devamlı bir büyümeye neden olur ve tümör gelişiminin devamlılığı için yeterlidir.

Kanser araştırmalarında, tümör gelişiminden sorumlu genler ile metastazı oluşturan genler arasındaki yönelim ve bu iki mekanizma için gerekli hücre fonksiyonları tamamıyla farklı olduğu için bu süreçleri ayrı ayrı incelemeye ihtiyaç duyulmuştur. Biyotıp Araştırmaları Enstitüsü’nde (IRB Barcelona) Jordi Casanova’nın başkanlığındaki araştırmacılar metastaz sırasında aktive olan genlerin birincil tümör gelişimi başlatabildiğini ve bunların moleküler mekanizmasını gösterdi. Sinek modeli Drosophila melanogaster kullanılarak elde edilen bu bulgu, bu hafta PloS Genetics’te yayınlandı.

CSIC profesörü Jordi Casanova,”Sonuçlar, kanser araştırmalarında öne sürülen kavramları güçlendiriyor” dedi. “Ve aynı genlerin tümör büyümesini ve metastazı harekete geçirebileceği ve bu nedenle bazı tümörlerin oluşumundan itibaren metastaz kapasitesi sunduğunu” söylemeye devam ediyor.

Genleri Paylaşan İki Fenomen

Çalışma; benign insan tümörlerinin veya tümörlerin, metastazdan çok önceki aşamalarda bu genetik süreçle ilişkili bazı genleri eksprese ettikleri gözlemine dayanır. Casanova, “Bu örtüşme bize, embriyo gelişiminde yaygın olan ve metastazda bulunan; hücre hareketi ve göçü ile ilgili genleri aktive eden epitelial mezenkimal faktörlerin, tümörün başlamasında rol oynayıp oynamadığı sorusunu karşımıza çıkarıyor” dedi.

Özellikle, GATA genleri karaciğer metastazında, kolon kanseri hastalarında olduğu gibi göğüs, yumurtalık, pankreas ve kolon gibi çeşitli insan tümörlerinde aşırı eksprese olmuştur. Jordi Casanova’nın ekibi, Serpent (Drosophila’daki GATA homoloğu) boyunca çeşitli genleri inceledi ve bu genin aşırı ekspresyonunun gerçekten de tümör büyümesinin devamı için yeterli olduğunu gösterdi. Bu bağlamda, bu gen; kanatların aşırı büyümesine neden olur, doku yapısını değiştirir ve başlangıçtaki tümör büyümesini kolaylaştırmak için bir dizi genetik değişikliği aktive eder.

Epitelyal tümörün bir modeli olan sinek kanadı

Araştırma, epitelyal tümörlerin araştırılması için kurulmuş bir model olan Drosophila meyve sineği üzerinde yürütülmüştür. Bilim adamı, “Drosophila üzerine yapılan çalışmalar bir kez daha, kanser ve metastazda rol alan genlerin temelini anlamamıza, kanser araştırmacılarının bu çizgiyi daha da ileri götürmesini sağlayacak bilgiler elde etmemize katkıda bulunuyor” diyor.

Araştırmanın ilk yazarı, IRB Barcelona’da doktora sonrası üye ve Birleşik Krallık’taki Sheffield Üniversitesi’nde hala çalışan Kyra Campbell; CSIC Evrimsel Biyoloji Enstitüsü’nden Xavier Frach-Marro tarafından desteklendi.

Bu çalışma Ekonomi ve Rekabetçilik Bakanlığı, ERDF’ler ve Katalonya Hükümeti tarafından desteklendi.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

İlaçların İletimi için Manyetik Bakteriler

Mıknatıslarla kontrol edilebilen bakteriler, zamanla ilacı doğrudan ihtiyacı olan hücrelere iletebilirler. Fotoğraf: Simone Schürle ve …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: