Meyve Sineğinin Sindirim Sisteminde Bulunan Bir Amino Asit Uyku Düzeninde Rol Oynamaktadır

Meyve Sineğinin Sindirim Sisteminde Bulunan Bir Amino Asit Uyku Düzeninde Rol Oynamaktadır

Fotoğraf: Drosophila melanogaster. Kaynak: Vikipedi/CC BY-SA 2.5

Çin’de bulunan çeşitli enstitüler ile birlikte çalışan bir araştırma grubu, meyve sineğinin sindirim siteminde oluşturulan bir amino asidin, sineklerin uykularının düzenlenmesinde anahtar rol oynadığını keşfetmiştir. Nature Communications’da yayınlanan bu makalede, araştırma grubu ne bulduklarını ve Drosophila melanogaster’de bulunan D-serini açıklamaktadırlar.

Bilim adamları uzun yıllardır D-serin hakkında birçok bilgiye sahiplerdir ancak sadece bakteride bulunduğunu düşünmüşlerdir. Son zamanlarda, araştırmacılar, insanların da meyve sinekleri gibi bu amino asidi üretebildiklerini keşfetmişlerdir ancak fonksiyonlarından emin olamamışlardır. Ta ki şimdiye kadar. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, bulunan amino asidin en azından meyve sineklerinde uykuyu düzenlediğini gözlemlemişlerdir.

Araştırmacılar bu amino asit hakkında daha fazla bilgi edinmek için sineklerin genlerini düzenleyerek bu amino asidi üretmelerini önlemişlerdir. Ortaya çıkan sonuçlarda, amino asidi üretemeyen sineklerin, normal sineklerin yarısı kadar uyuduğunu fark etmişlerdir. Ancak bir şey daha keşfetmişlerdir, meyve sinekleri D-serini hem sindirim sistemlerinde hem de beyinlerinde üretebilmektedirler. Mantık açısından beyinde üretilen D-serin, uykudan sorumlu tek amino asit olmalı iken araştırmacılar aksini tespit etmişlerdir. Sindirim sisteminde D-serini sentezleyen serin rasemaz enziminin üretiminden sorumlu genleri susturduklarında, meyve sinekleri daha az uyumuştur lâkin aynısını beyinde üretilen enzim için uyguladıklarında, sineklerin uyku davranışlarında bir değişim gözlemlememişlerdir.

Araştırmacılar, uyku düzeninin muhtemelen merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edildiğini belirterek, sindirim sisteminde üretilen bir amino asidin uyku düzenini nasıl etkilediği hakkında bir bilgileri olmadığını açıklamışlardır. Daha önceki araştırmalar, uyku kontrolünün türler arasında benzerlik gösteren eski bir evrimsel gelişme olduğunu öne sürmektedirler. Araştırma grubu, D-serin hakkında; vücudun başka bölgelerinde de üretiliyor mu, insanların uykularının düzenlenmesinde rol oynuyor mu, oynuyor ise nasıl, gibi diğer birçok sorunun da yanıtlanabilmesi için daha çok araştırmaya ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir.

Makaleyi görüntülemek için “Serin Rasemaz Tarafından Üretilen Drosophila’nın Sindirim Sistemindeki D-Serin Uyku Düzenlenmesinde Fizyolojik Bir Rol Oynar” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …