Mikroskobik Görüntüler, Maskelerin Bilimini ve Güzelliğini Ortaya Çıkarıyor

Mikroskobik Görüntüler Maskelerin Bilimini ve Güzelliğini Ortaya ÇıkarıyorFotoğraf-1 : Pamuklu pazen (flanel) örgüsünden çıkan lifler (bu mikroskobik kesitte resmedilmiştir) kumaşı yumuşak hissettirir ve daha etkili hale getirir.

Maskelerin Covid-19’u yavaşlatmada ne kadar etkili olduğunu bilmek, onları yakından incelemeye yardımcı olur.

Kumaşları çok yüksek büyütmede incelemek, bazı yüz maskelerinin partikülleri diğerlerinden daha iyi nasıl filtrelediğini anlamaya yardımcı olur. Ayrıca yakın çekim fotoğrafları, şu anda tüm dünyada yaşamın önemli bir parçası haline gelen bu sıradan nesnelerin görünmeyen güzelliğini ortaya çıkarıyor.

Bilim insanları, özellikle de iyi bir uyum sağladıklarında ve doğru şekilde takıldıklarında maskelerin yeni koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmada ne kadar etkili olabileceğini göstermeye devam etmişlerdir.

Suitland’de bulunan Smithsonian Müzesi Koruma Enstitüsü’nde mikroanaliz uzmanı olan Edward Vicenzi “Mikro ölçekli dokulara gömülmesi, malzemelerin neden çeşitli özelliklere sahip olduğuna dair ipuçlarıdır. Kanıtların eğlenceli bir iş olduğu ortaya çıkıyor.” dedi.

Vicenzi, pandemiden önce günlerini göktaşları, taşlar ve diğer müze örneklerini mikroskop altında gözlemleyerek geçiriyordu. Ancak Mart 2020’de, Covid-19 pandemisinin ilerlemesi ile, o ve Gaithersburg’daki Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden meslektaşları virüsü yenmeye katkıda bulunmak için güçlü bir istek duydular. Bunun üzerine, yüz kaplama malzemelerini incelemeye başladılar.

Mikroskobik Görüntüler Maskelerin Bilimini ve Güzelliğini Ortaya ÇıkarıyorFotoğraf-2 : Polyester pamuk karışımı: Bu sahte renkli görüntüde darmadağınık doğal pamuk lifleri (soluk), neredeyse birebir polyester lifleri (mavi) ile kontrast oluşturur. Polyester lifleri oldukça düzenlidir ve çoğunlukla düz pürüzsüzdür. Bu da onları nano ölçekli parçacıkları yakalamada tek başına pamuk liflerinden daha az etkili hale getirir.

Vicenzi ve meslektaşları taramalı elektron mikroskobu kullanarak, kahve filtreleri, yastık kılıfları, cerrahi maskeler ve N95 maskeleri de dahil olmak üzere düzinelerce malzemeyi incelediler. 2020 yılında ekip, N95 solunum maskelerinin, Covid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin gezdiği aerosollere karşı koruma sağlamada en etkili olduğunu tespit etti. Ayrıca araştırmacılar, şifon veya suni ipek gibi sentetik kumaşların, sıkı dokunmuş pamuklu pazenler kadar çok parçacık yakalamadığını bildirdi.

Mikroskobik dokular, her kumaşın aerosolleri filtreleme yeteneğini açıklayabilir. Vicenzi, pamuk liflerinin rastgele doğası – buruşuk dokusu ve kıvrımlar ve katlamanmalar gibi karmaşık şekilleri ile – muhtemelen pamuğun diğer kumaşlardan daha fazla nano ölçekli parçacık yakalamasına izin verdiğini söylüyor. Buna karşılık, polyester kumaşlar oldukça düzenli, çoğunlukla düz ve pürüzsüz liflere sahiptir. Bu da onları yüz maskeleri için daha az verimli hale getirir.

Vicenzi, çalışmaları sayesinde yüz kaplama malzemelerinin görünmeyen dünyasını keşfetti. Bazı tekstiller ona düdük makarnanın (rigatoni) dokusuna benzeyen rayon lifleri gibi yiyecekleri hatırlatır.

Vicenzi, yüz maskelerini yakından takip etmeyi planlıyor. Ayrıca araştırmasının, insanların Covid-19 pandemisi sırasında kendilerini ve başkalarını en iyi nasıl koruyacaklarına karar vermelerine yardımcı olacağını umuyor. “Yapabiliyorsanız maske için etkili bir malzeme kullanmak önemlidir. Ancak, hiç maske takmamakla karşılaştırıldığında herhangi bir maske takmak, patojenlerin yayılmasını yavaşlatmada en büyük farkı yaratıyor.” dedi.

Kaynak: sciencenews.org

1.263 Kez Okundu

Cemre Şahin

1997 İstanbul doğumluyum. Lisans derecemi İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biriyim. Araştırmalarımı başka insanlarla da paylaşabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum. Malzeme bilimi alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!