Milli İlaç için Geri Sayım

milli ilac icin geri sayim

Obezite, diyabet, hipertansiyon ve kanser tedavisinde dışa bağımlılık bitiyor.

Tansiyona, kansere, obeziteye, romatizmal hastalıklara milli ilaç geliyor. TÜBİTAK, yürütülen çalışmalarda sonuç alınabilmesi için yeni destek mekanizmalarını devreye soktu. Yeni ilaç molekülü geliştirenlere 2.5 milyon TL’ye varan destek verilecek.Akşamın haberine göre Program çağrısını yayımlayan TÜBİTAK, hedefin, bu alanlarda dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

2.5 Milyon TL’ye Kadar Destek

Toplumun büyük kısmını etkileyen bu hastalıklara karşı, patentli ilaç üretimi planlanıyor. Program kapsamında iki aşamalı destek mekanizması devreye girecek. İlk aşama başvuruları 3 Nisan 2015’e kadar alınacak. İkinci aşama ise 26 Haziran’a kadar sürecek. Küçük ölçekli projelerin süresi en fazla 24 ay, orta ve büyük ölçeklilerin ise 36 ay olabilecek. Program kapsamında, araştırmacı giderleri hariç olmak üzere, küçük ölçekli projelere 500 bin TL’ye kadar destek verilecek. Orta ölçeklilerde miktar 1 milyon TL’ye, büyük ölçeklilerde ise 2.5 milyon TL’ye kadar çıkacak. Proje yürütücüleri için aylık 2 bin TL, yöneticiler için 2 milyon 500 bin TL, araştırmacılar için de bin TL ödeme yapılacak. Cerrahi cihaz ve robotik teknolojilerinin geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar da desteklenecek. Uzaktan izleme ve görselleme, doku kesme- dikme- yapıştırma ve ekleme, dağlama gibi çeşitli işlemlerde kullanılacak alet ve cihazların milli imkanlarla üretimi planlanıyor. Ayrıca, tüm vücut, hücre, doku, organ sistem görüntülemesine yönelik biyomedikal görüntüleme sistemlerinin geliştirilmesi için yürütülen projelere destek verilecek. Bu programların başvuruları da, ilaç programıyla aynı tarihlerde gerçekleşecek.

Kanserden Obeziteye Kadar Tüm Hastalıkları Kapsıyor

Toplumun büyük kesimini etkilemesine ve sağlık sistemine büyük külfet getirmesine karşın, bu hastalıklardaki pek çok ilaç halen yurt dışından ithal ediliyor. Yürütülecek programla hem milli imkanların değerlendirilmesi hem de milyarlarca TL’lik kaynağın yurtiçinde kalması hedefleniyor. Yayımlanan çağrı, obezite, diyabet, hipertansiyon, genetik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılabilecek biyoteknolojik, biyolojik, sentetik yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Kaynak : haberturk.com

715 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!