Moderna Tarafından Geliştirilen COVID-19 Aşısı Gençlerde %100 Etkili Bulundu

Moderna Tarafından Geliştirilen COVID-19 Aşısı Gençlerde %100 Etkili Bulundu

Firma, aşılarını test etmek için çalışmalarını 12 ila 18 yaş arasındaki 3700 katılımcı ile gerçekleştirdi.

Pfizer ve BionTech, geçtiğimiz aylarda yaşları 12 ila 15 arasında değişen çocuklar üzerinde test ettikleri aşılarının etkisinin %100 olduğunu açıkladı ve FDA onayını da aldı.

Bu açıklamadan sonra Moderna, aşılarını yaşları 12 ila 18 arasında değişen gençlerde test etti ve aşılarının etkili olduğunu, klinik bir denemede yeni veya önemli bir güvenlik problemine neden olmadığını açıkladı.

TeenCOVE adı verilen çalışma, yaşları 12 ila 18 yaşında değişen 3700’den fazla katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların üçte ikisi aşılanırken, üçte biri plasebo aldı.

İkinci dozdan iki hafta sonra yapılan çalışma, plasebo grubundaki 4 vakaya kıyasla aşılanan grupta hiçbir COVID-19 vakasının olmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar bu nedenle aşılarının %100 etkinliğe sahip olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar aşıdan sonra sık sık görülen yan etkilerden baş ağrısı, yorgunluk, vücut ağrıları ve titreme gibi belirtilerle karşılaşmadıklarını söyledi.

Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel bir basın açıklamasında “mRNA-1273’ün ergin bireylerde COVID-19’u önlemede oldukça etkili olduğu konusunda cesaretlendiriliyoruz. Geliştirdiğimiz aşının SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önleyebileceğini görmek özellikle heyecan verici” dedi.

“Bu sonuçları ABD FDA’sına ve küresel düzenleyicilere sunduktan sonra yetkilendirme talep edeceğiz. COVID-19 salgınının sona ermesine yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmak konusunda kararlıyız.”

FDA Onayının Beklenmesi

Moderna aşısı daha önce 18 yaş ve 18 yaş üstü bireyler için onay almıştı. Şu anda firma, yeni bulgularını acil kullanım izni için Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) ile diğer düzenleyicilere sunmayı planlıyor.

12-15 yaşlarındaki bireyler için 10 Mayıs’ta yetkilendirilen Pfizer/BionTech aşısının gözden geçirilmesi sadece bir ay sürmüştü. Bu nedenle de Moderna aşısının da FDA onayını bu zaman zarfında alması beklenmektedir.

Çocuklar COVID-19 ile enfekte olduklarında daha az belirtiler göstererek veya hiç belirti göstermeden yetişkinlerden daha iyi durumda görünüyorlar. Bununla birlikte, aşı onları ciddi sonuçlara karşı korumakla birlikte başkalarına bulaştırmalarını da engeller. Bu durum, özellikle de çocuklar için rahatsız edici olan halka açık yerlerdeki maske zorunluluğu kısıtlamasının esnetilmesini de sağlayabilir.

Şirket, güvenlik verilerinin hala toplanma sürecinde olduğunu ve ikinci dozdan sonra çalışmaya katılan tüm katılımcıların 12 ay boyunca izlenmeye devam edileceğini duyurdu. Firma, yeni sonuçlarını yakın zamanda emsal incelemesi için sunacak.

Moderna şu anda altı aylıktan daha küçük olan çocuklar için de aşı çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynak: interestingengineering.com

199 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!