Modifiye Şeker, Virüidal Aktivite Gösteriyor

Modifiye Şeker, Virüidal Aktivite Gösteriyor

Fotoğraf: Viral partiküllerin tedaviden önceki hali solda ve tedaviden sonraki hali sağda gösterilmektedir.

Manchester Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi ve EPFL’den bir araştırma ekibi herpes simpleks virüsü, solunum sinsityal virüsü, dang virüsü ve Zika virüsü de dahil olmak üzere çok sayıda virüse karşı aktif olduğu kanıtlanan yeni antiviral moleküller sentezledi. Glikozun doğal olarak oluşan türevlerinden olan siklodekstrinlerden yapılan moleküller, etkili virüidal aktivite gösteriyor.

Virüsler, bitki ve hayvanlarda oluşan viral enfeksiyonlardan insanlarda görülen HIV, Ebola ve Zika virüsü gibi ciddi sağlık problemlerine kadar toplumu olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu sebeple yeni antivirallere ihtiyaç duyulmaktadır. İdeal antiviraller, virüsleri geri dönüşü olmayacak şekilde inhibe eder fakat canlılarda toksik etki göstermezler.

Ne yazık ki bugün kullanımda olan tüm virüidal maddeler toksiktir.

Manchester Üniversitesi Henry Royce İleri Malzemeler Enstitüsü’nden Dr. Samuel Jones, “Geniş spektrumlu antiviral özellikler gösteren yeni modifiye şeker molekülleri tasarladık.” dedi.

“Şekerlerdeki antiviral mekanizma virüidaldır ve virüsler bu modifiye moleküllere karşı direnç geliştirmede zorlanmaktadırlar.”

“Modifiye edilmiş şeker molekülleri yeni ve geniş spektrum etkinliği gösteren ilk antiviral türlerinden olduklarından, viral enfeksiyonların tedavisinde oldukça büyük bir potansiyele sahipler.”

Jones ve ekibi, merkaptoundekan sülfonik asitlerle modifiye edilmiş siklodekstrinleri kullanarak bir virüsün dış kabuğunun bozulabileceğini gösterdi ve böylece sadece virüsün büyümesini kısıtlamak yerine temas halindeki enfeksiyöz partikülleri de yok edilebildi.

Moleküller, virüsleri kendine çektikten sonra temas halinde parçalıyor, yok ediyor ve enfeksiyonla savaşıyor.

Cenevre Üniversitesi’nden Profesör Caroline Tapparel, “Çok farklı virüslere karşı etki gösterebilecek güçlü moleküller geliştirdik, bu nedenle bu araştırmanın yeni ortaya çıkan enfeksiyonlar için de oldukça önemli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

“Yapılacak olan testlerle bu moleküller kremlerde, merhemlerde ve burun spreylerinde veya viral enfeksiyonlar için diğer benzer tedavilerde kullanılabilir.” dedi.

“Bu heyecan verici yeni moleküller ile dirençli virüsler için bile uygun maliyetli yeni tedaviler geliştirilebilir.”

Araştırmanın sonuçları Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak: sci-news.com

187 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!