Muş Alparslan Üniversitesi ve CERN Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Muş Alparslan Üniversitesi ve CERN Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile iş birliği protokolü imzaladı. Bu geleceğe dönük önemli anlaşma ile MŞÜ, artık CERN bünyesindeki birçok araştırma ve geliştirme laboratuvarını ücretsiz olarak kullanabilecek.

Muş Alparslan Üniversitesi rektörlüğü tarafından bilimsel arenada geleceğe dönük önemli bir proje gerçekleştirildi. MŞÜ, Yükseköğretim Kurulunun “üniversitelerin uluslararasılaşması” başlıklı hedefleri doğrultusunda CERN ile işbirliği protokolü imzaladı.

Bu kapsamda MŞÜ, kendilerini bilimsel arenada geleceğe taşıyacak bir protokole imza atmış oldu. Bilim tarihinde iz bırakan ve büyük deneylere ev sahipliği yapan CERN ile imzalanan protokol ile MŞÜ, 7 ayrı çalışma grubundan yararlanabilecek.

Fizik, kimya, matematik, bilgisayar mühendisliği, sağlık fiziği, makine mühendisliği gibi alanlarda araştırma altyapısı bulunan MŞÜ’nün bünyesindeki akademisyen ve lisansüstü öğrencileri, protokol kapsamında gazlı radyasyon dedektörleri geliştirme laboratuvarı (GDD), EP-DT-EF mikro yapılı teknolojiler laboratuvarı (MPT), EP-DT-EF ince film ve cam laboratuvarı (TFG) ve CERN bünyesindeki diğer araştırma ve geliştirme laboratuvarlarını ücretsiz ve sınırsız olarak kullanabilecek.

MŞÜ’deki akademisyenler ile protokol ve iş birliğine üye diğer üniversitelerin akademisyenleri, tamamen CERN bütçesinden karşılanacak ortak projeler hazırlayıp sunabilme imkânına sahip olacak. Bunun yanında araştırma yapan lisansüstü öğrenciler, öğrenimlerinin bir kısmını CERN’de yapabilecek. Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitelerinde CERN bünyesinde bir çalışma ofisi kuracaklarını belirtti.

Kaynak : webtekno.com

349 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!