Nanopartikül aşısı, çoklu kanser tipleriyle mücadele için immünoterapi potansiyeli gösteriyor

Birinci sınıf nano partikül aşısı immünoterapi, birkaç farklı kanseri hedef alan yeni bir raporun ana hatlarını çizerek geliştirildi. UT Southwestern Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, birkaç farklı kanser türünü hedef alan, kendi alanında ilk olan nanopartikül aşısı immünoterapisini geliştirdiler.

Nanovaskin, sentetik bir polimer nanopartikülünün içinde, bağışıklık sistemi tarafından tanınabilen tümör antijenlerinden – tümör proteinlerinden – oluşur. Nanopartikül aşıları bağışıklık sistemini bağışıklık tepkisi oluşturmak için uyaran ufacık parçacıklar sağlarlar. Hedef, insanların kendi vücutlarının kanserle savaşmasına yardımcı olmaktır.

“Tasarımımızla ilgili olan tek şey, doğal bağışıklığı uyarırken immün hücrelere tümör antijenlerini kesin olarak sunabilen tekli-polimer bileşiminin sadeliği … Bu eylemler, kanser hücrelerini öldüren tümör spesifik T hücrelerinin güvenli ve sağlam bir şekilde üretilmesine neden oluyor” UT Southwestern’ın Harold C. Simmons Kapsamlı Kanser Merkezi’nde Farmakoloji ve Kulak Burun Boğaz Profesörü Dr. Jinming Gao söyledi.

Nature Nanotechnology’da çevrimiçi olarak yayınlanan bu araştırmayı özetleyen bir araştırma , nanovaskinin farelerde çoklu tümör tiplerinde anti-tümör etkinliğine sahip olduğunu bildirdi.

Araştırma, üst düzey yazarlar Dr. Gao ve Dr. Zhijian “James” Chen’in Moleküler Biyoloji Profesörü ve İnflamasyon Araştırmaları Merkezi Direktörü’nden oluşan laboratuvarlar arasındaki bir işbirliğiydi. Merkez, 2015’te vücudun enfeksiyonu nasıl hissettiğini incelemek ve enfeksiyon, bağışıklık bozuklukları ve otoimmünite için yeni tedaviler yaratmak için bu bilgiyi kullanmak için yaklaşımlar geliştirmek üzere kurulmuştur.

Tipik aşılar, immün hücrelerin “depo sistemi” nde tümör antijenlerini almasını ve daha sonra T hücresi aktivasyonu için lenfoid organlara gitmesini gerektirir, dedi Dr. Gao. Bunun yerine, nanoparçacık aşıları, tümöre spesifik bağışıklık tepkilerini etkinleştirmek için doğrudan vücudun lenf düğümlerine gidebilir.

Dr. Chen, Howard Hughes Tıbbi Enstitüsü Araştırmacı ve George L. MacGregor’un sahibi olan nanoparçacık aşıların çalışabilmesi için antijenleri, antijen sunan hücreler olarak adlandırılan özel immün hücrelerdeki uygun hücresel bölmelere sağlaması ve doğuştan gelen bağışıklığı uyarması gerekir. Biyomedikal Biliminde Değerli Başkan. “Bizim nanovacin bu şeyleri yaptı.”

Bu durumda deneysel UTSW nanovacin, STING adı verilen bir adaptör proteinini aktive ederek çalışır ve bu da vücudun bağışıklık savunma sistemini kanseri önlemeye teşvik eder.

Bilim adamları, farelerde tümör modellerini incelediler: melanom, kolorektal kanser ve serviks, baş, boyun ve anogenital bölgelerdeki HPV’ye bağlı kanserler. Çoğu durumda, nanovasin tümör büyümesini yavaşlattı ve hayvanların yaşamlarını uzattı.

Diğer aşı teknolojileri kanser immünoterapisinde kullanılmıştır. Bununla birlikte, bunlar genellikle canlıdır – canlı bakteriler veya çoklu biyolojik uyarıcılardan oluşur, Dr. Gao. Bu karmaşıklık, üretimi yüksek maliyetli hale getirebilir ve bazı durumlarda hastalarda bağışıklık ile ilişkili toksikliklere neden olabilir.

Yeni nanoteknoloji araçlarının ortaya çıkması ve polimerik ilaç dağıtımının artan anlayışıyla Dr. Gao, nanoparçacık aşılarının alanı son on yılda akademi ve endüstriden yoğun bir ilgi gördü ve büyüdü dedi.

“Doğuştan ve adaptif bağışıklığın anlaşılmasındaki son gelişmeler, aynı zamanda immünologlar ve nanoteknologlar arasında daha fazla işbirliğine yol açtı” diyor Dr. Chen. “Bu ortaklıklar, yeni nesil nanovasinlerin hızlı gelişimini hızlandırmak için kritik önem taşıyor.”

Araştırma ekibi şimdi UT Southwestern’teki doktorlarla STING’e etkinleşen nanovasinlerin çeşitli kanser endikasyonları için klinik testlerini keşfetmek için çalışıyor. Nanobasinleri radyasyon veya “kontrol noktası inhibisyonu” gibi diğer immünoterapi stratejileri ile birleştirmek, anti-tümör etkililiğini daha da artırabilir.

Kaynak : batitrakyahaber.com

606 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!