Nanopartikül Türlerini Filtreleyen Su Bazlı Geri Dönüşümlü Membran

nanopartikul turlerini filtreleyen su bazli geri donusumlu membran

Su arıtımı için kendinden montajlı membran

Ayırma teknolojisi; su arıtma, atık su arıtma ve ıslah malzemeleri ile sayısız temel endüstriyel prosesin kalbidir. Membranlar kullanılarak,çok küçük nanoboyutlu partikülleri, metal iyonları hatta molekülleri bile ayırmak mümkün. Weizmann Enstitüsü Organik Kimya Bölümünden Prof. Boris Rybtchinski ve onun grubu, ayırma sistemlerinde uzun ömürlü yeni tür membran geliştirdi, bu membran düşük maliyetli ve bazı durumlarda daha iyi verimliliğe sahip.

Ekibin oluşturduğu bu membran, farklı malzemelerle farklı yollardan üretilebilir, suda bir araya gelebilirler ve su içeren önemli bileşenlerdir. (Bu membran hidrojellere benzemektedir). Grup tarafından geliştirilen ilk üretim membranlar, kendi kendilerini membran malzamesi olarak düzenleyebilen benzersiz moleküllerle yapılmıştır. Bu sayede membran kolayca geri dönüştürülebiliyor ve ayırma işleminde sıkışan parçacıklar geri kazanılabiliyor. Membran boyutu, bir ile birkaç nanometre arasında olabilir.

İkinci üretim membranlar, kendi kendini monte eden ikinci bir polimer katman içeriyor, bu sayede teknolojideki uygulama alanı daha geniş oluyor. Bu yeni membranlar, yüksek basınçlarda kullanılabilir ve zehirli ağır metallerden, organik moleküllerden suyun artırılmasını sağlayabilirler. Kendi kendini monte eden “su moleküllerinin” ilk başta endüstriyel uygulamalarda kullanımı zahmetli gözüküyor. Geleneksel malzemelerden farklı olarak kendi kendini monte eden membranlar kolaylıkla sökülebilir ve membran uygulamalarındaki membran kirlenmesinin mücadelesi için önemlidir. Membran fabrikasyon işlemi oldukça kolaydır, geri dönüşüm ve geri kazanımda da daha yeteneklidir. Bunların yanında tabii ki sürdürülebilir zarları mümkün kıldığı için oldukça önemlidir. Rybtchinski ve onun grubu araştırmalarının merkezinde sürdürülebilir nanomalzemeler ile membran eldesini bulunduruyor.

Kaynak : phys.org

1.143 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!