Nasıl Pankreas Kanseri Hücreleri İlaç Tedavisinden Kaçınabilir?

Nasıl Pankreas Kanseri Hücreleri İlaç Tedavisinden Kaçınabilir

Kanser hücreleri, adaptasyon yoluyla tedavilere dirençli hale gelebilir, bu durum onların zor yenilmesiyle ve son derece ölümcül olmasıyla sonuçlanır. Cold Spring Harbor Laboratuvarı’ndaki (CSHL) araştırmacılar, “uyarlanabilir direnç” in temelini araştırdı. Kanser-öldürücü ilaçlarla karşı karşıya kalan hücrelerin, yedekleriyle değişim yaptığını keşfettiler.

KRAS, hücre bölünmesini yönlendiren bir gendir. Çoğu pankreas kanseri, KRAS proteininde kontrolsüz büyümeye neden olan bir mutasyona sahiptir. Ancak, mutant KRAS’ı kapatan ilaçlar çoğalmayı durdurmayı başaramaz. Kanser hücreleri tıkanıklığı atlamanın ve bölünmeye devam etmenin bir yolunu bulur. Bu çalışmanın araştırmacılarından biri, bu süreci gemideki yedek motorla karşılaştırıyor:

“Ana motorunuzu ortadan kaldırıyorsunuz, yedek motorlasınız. O bunun üstesinden geliyor ve gemi henüz batmıyor. Ancak daha yavaş hareket ediyor. Nihayetinde yapmak istediğimiz şey gemiyi batırmak.”

Araştırmacılar bu kanser hücrelerinde “yedek motorları” bulmak istedi. Diğer proteinlerin mutant KRAS ile etkileşime girdiğini tanımlamak için biyotin yakınlık etiketleme adı verilen bir teknik kullandılar.

Araştırmacılar şöyle açıklıyor: “Bu durumda belirlediğim proteine bir sprey kutusu ekliyorum. Ve böylece o, biyotini bağlar, temel olarak yakındaki proteinlere biyotin ‘boya’ püskürtür ve hangi proteinlerin etiketlendiğini bulmak için analiz edebiliriz.”

Bilim insanları, RAS proteinleri adı verilen yakındaki bir protein grubunu uykuda tutan bir kompleksin parçası olan RSK1 adlı bir protein üzerinde “biyotin boyası” buldular.  Bilim insanları, mutant KRAS’ı etkisiz hale getirdiklerinde, yakındaki RSK1 kompleksinin de çalışmayı bıraktığını keşfettiklerinde şaşırdılar. Bu, RAS proteinlerinin eksik mutant KRAS’ın çalışmasını aktive etmesine ve devralmasına izin verdi.

Pankreas kanseri hücrelerinin durdurulması, aynı anda birden fazla molekülü hedef alabilen ilaçlar gerektirebilir. Araştırmacılar, gelecekteki tedavileri iyileştirmek için kanser hücrelerinde adaptasyona katkıda bulunan elemanların daha fazlasını ortaya çıkarmayı umuyor.

Kaynak: sciencedaily.com

518 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!