Nebraska Üniversitesi Radyasyonun Etkilerini Önleyen Yeni İlaçlar Geliştirecek

Nebraska Üniversitesi Radyasyonun Etkilerini Önleyen Yeni İlaçlar Geliştirecek

ABD Savunma Bakanlığı askerlik hizmetinde bulunan üyelerin maruz kaldıkları radyasyonun etkisinin azaltılabilmesi için yönünü Nebraska Üniversitesi’ne çevirdi.

Kar amacı gütmeyen ilaç şirketlerinin finansal olarak riskli ilaç keşif çabalarına istekli olmadığı bir ortamda üniversite ve Savunma Bakanlığı tarafından kurulan dört yönlü benzersiz ortaklık radyasyonun etkilerini engellemek amacıyla üretilecek olan ilaçların üretim süresini kısaltabilir.

Kimya profesörü David Berkowitz “Federal hükümet, devlet üniversitemiz ve araştırma kampüslerinden ikisi (Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi ve Nebraska Lincoln Üniversitesi) ve Nebraska’dan mezun olan özel ilaç danışmanları arasında heyecan verici bir  işbirliği” dedi.

Bu ekip, üniversiteye bağlı 13 araştırma merkezinden biri olan National Strategic  Institute bünyesinde faaliyet göstermektedir. Nebraska kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditler üzerine çalışan ve ordu tarafından görevlendirilen tek araştırma merkezine sahiptir.

National Strategic Research Initiative’nin kurucu direktörü Robert Hinson “Bu araştırma, Nebraska Üniversitesi’nin ve mezunlarının radyasyonun etkilerini ele alma konusunda sahip olduğu geniş kapasiteyi temsil ediyor” dedi.

Defense Health Agency için yürütülen ve Armed Forces Radiobiology Research Institute ile işbirliği içinde olan Nebraska Üniversitesi projesi önümüzdeki beş yıl içinde federal fonlara yaklaşık 11 milyon dolar kazandıracak  ikinci bir gelire ulaştı. Nebraska araştırmacıları, ABD ordusunun birliklerini nükleer bir kazada olduğu gibi patlama durumunda da açığa çıkan radyasyonun etkilerinden  korumak için  ihtiyaç duyabileceği terapötik adaylar arayacak.

Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen birleşik bir üniversite sisteminin tam ve işbirlikçi gücünden yararlanılması üniversite için yeni bir şeydir.

Berkowitz “Daha önce böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım” dedi. “Bu takım, takım lideri ve fon sağlayıcımız olan Savunma Bakanlığı arasında ortak bir vizyon olarak bir araya geldi ve böylesine bir kamu-özel-devlet ortaklığı görmek ülke genelinde oldukça sıradışı.”

Berkowitz “Üniversite, çift amaçlı potansiyele sahip terapötik adayları belirleyerek ve geliştirerek ortaklığın daha uzun sürmesinin kapılarını açmayı umuyor” dedi. Berkowitz UNMC’de patoloji ve mikrobiyoloji profesörü olan Ken Bayles ile projenin ortak araştırmacısıdır.

Bayles, özel ilaç şirketleri bir fırsat sunarsa Nebraska Üniversitesi’nin istekli olacağını söyledi.

“Bu kavramı kampüslerimizdeki uzmanların sahip olduğu tüm faaliyetleri koordine eden güçlü bir ilaç şirketi geliştirmek için oluşturduk” dedi.

NU’nun en iyi bilim insanlarından birkaçı potansiyel ilaçları klinik denemelerde test etmek için  tıbbi kimya, metabolomik ve biyoinformatik alanlarında çalışacak. Bayles “Bir ilaç firmasının yapması gerektiği gibi bütün bu beklentileri koordine edeceğiz” dedi. “Bu, doğru bir şekilde yaparsak Nebraska’da ekonomiyi ve ilaç endüstrisini inşa etmek için bir fırsattır.”

Berkowitz yeni, çok yönlü ve çok kampüslü ekibin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu fakat iyi çalıştığını söyledi.

İlaç endüstrisinden danışmanlar Nebraska’daki bilim insanlarına ilaç geliştirme çalışmaları ile ilgili tavsiyeler verecek.

Nebraska Üniversitesi’nden bilim insanları radyasyonun etkilerini önlemek için Armed Forces Radiobiology Research Institute’de ilaç geliştirme sürecini hızlandırabilecek bir konsepti oluşturdu ve bu konsept için uzmanları projede bir araya getirdi.

Berkowitz “Onlar ev sahibi kuruluşlarına geri dönme fırsatı verilmesini takdir ediyorlar” dedi. “Lincoln ve Omaha kampüslerinin birlikte çalışmasını ve DoD için çalışmaları fikrini gerçekten seviyorlar. Ülkeye yardım etmenin ve biyomedikal biliminin araçlarını kullanarak birliklerimizi korumanın yurtsever bir yönü var.”

Kaynak: news-medical.net

484 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!