NewAge® Industries Silikon Hortumlarının Geri Kazanımı Hakkındaki Planını Açıkladı

NewAge® Industries Silikon Hortumlarının Geri Kazanımı Hakkındaki Planını Açıkladı

Plastik ve silikon üreticisi NewAge Industries artık silikon hortum ve örgülü güçlendirilmiş hortum üretiminde kullanılan ekstrüzyon işlemlerinden açığa çıkan atıkları geri dönüştürmeye hazır durumda. Geri dönüştürülmüş malzeme silikon yağı olarak endüstriyel uygulamalarda kendisine yeni bir kullanım şansı buluyor.

Üretim yöneticisi Matt Bauer; “Her zaman üretimde açığa çıkan atık miktarını azaltmak için yeni yollar arıyoruz. Plastik artıklarımızı yıllardan beri geri dönüştürüyorduk fakat silikonu geri dönüştürmek bazen karmaşık olabiliyor. Silikon hortumlarından silikon yağı üretmek çok aşamalı bir geri kazanım işlemi ve bunu şu an çok az şirket yapıyor.”

Hortum atıkları, ekstrüzyon işleminde teknisyenlerin işlemin başında ve sonunda doğru hortum ölçüsünü elde etmeye çalışırken açığa çıkıyor. Bu hortumlar ve şirketin katı kalite kurallarına uymayan hortumlar kütleler halinde toplanıyor ve konteynırlarda depolanıyor. Bu konteynırlardaki hem güçlendirilmemiş hem de örgülü şekilde güçlendirilmiş silikon hortumları silikon yağı rejenere edilmesi konusunda uzmanlaşmış olan ECO USA adlı şirkete gönderiliyor.

Bauer; “Atık halde olan silikon binlerce kiloya ulaşabiliyor. New Age şirketinin silikon ürünleri ve Advanta Pure yüksek saflık grubumuzdan onlarca farklı tipte silikon ürünler ve hortumlar üretiyoruz, ayrıca silikona şekillendirme işlemi de yapıldığı için atık elde ediyoruz.” dedi.

NewAge silikon geri dönüşümü konusunda EcoUsa ile  iş birliği yapıyor. Fabrikaya ulaşmasından itibaren silikon küçük parçalara öğütülüyor ve katalizörle karıştırılıp ısıtılarak kimyasal bağları kırılıyor. Bu aşamada sıvılar ayrıştırılıp rafine edilip polimerleştirilerek silikon yağına dönüşerek tekrar filtreleniyor. Son ürün silikon dioksit ile üretilen silikon yağıyla kıyaslanacak seviyeye ulaşıyor. Bu yağ endüstride yağlayıcı, sızdırmazlık elemanı ve araba kaplamasında kullanıyor.

NewAge ekibi şirketin birçok sürdürülebilirlik uygulamasıyla gurur duyuyor. Şirket güneş enerjisini 9 yıldan beri aktif olarak kullanıyor ve şirket içinde araç şarj etme ünitesi kurmayı hedefliyor.

NewAge Industries’in geri dönüşüm ve çevreci girişimleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için;

ECO USA, sıvı ve macun silikonun yanı sıra ıskarta parçalar ve sertleştirilmiş katı silikonu endüstriyel kullanım için silikon yağına dönüştürüyor.  ECO USA, şirketlerin karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Şirketin geri dönüşüm süreçleri ve ürünleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için ;

Kaynak : newageindustries.com

1.350 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!