NIST Güncellemeleri Adli Standart Referans Materyalleri

NIST Güncellemeleri Adli Standart Referans Materyalleri

Fotoğraf : NIST Standart Mermi gerçek bir mermi değildir, ancak yüzeyinde işaretler çizdiği için bir tabancadan ateşlenen tipik bir 9mm mermi gibi görünüyor. Bu SRM, mikroskopik ölçekte bu çizgileri açıklayan verilerle gelir.

Adli bilim laboratuvarlarında analistler gerçekten kanıtları tartıyorlar. Ayrıca başka şekillerde de ölçerler. Doğru ölçümleri sağlamak için hepsi kalibre edilmesi gereken mikroskoplar, DNA profil kitleri, kimyasal analiz cihazları ve diğer enstrümanlar kullanırlar. Adli laboratuvarlarda yapılan bu ölçümler bir kişinin suçluluğunu veya masumiyetini belirlemede kullanıldığı için doğruluk çok önemlidir.

NIST doğruluğun sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla hassas bir şekilde imal edilmiş kilogram kütlenin bir ölçeğini kalibre etmek için kullanılabileceği gibi analitik enstrümanları kalibre ederken

Bu standart referans materyalleri veya SRM’ler çeşitli formlarda olabilirler.

NIST son zamanlarda iki adli SRMs standart mermi ve insan DNA kantitasyon standardının güncellenmiş sürümlerini yayınladı.

SRM 2460a: Standart Mermi

NIST standart mermi gerçek bir mermi değil ancak bir silahtan ateş edilmiş tipik bir 9mm mermi gibi görünüyor. Yüzeyinde bir dizi altı paralel işaret görünür ve bir ışık altında çevirirseniz, bu işaretlerin mikroskobik seviyeye kadar her standart mermide tam olarak yeniden üretilen ince çizgilerden oluştuğunu görebilirsiniz.

Bu işaretler, bir silahın ateş ettiği her mermi üzerinde balistik bir imza gibi bıraktığı izlenimleri simüle etmek içindir. Örneğin araştırmacılar olay yerinden buldukları mermi ile karşılaştırmak üzere ikinci bir mermi üretmek için bir şüphelinin silahı ile test atışı yapabilirler daha sonra iki merminin aynı silahtan ateş edilmiş olabileceğini görmek için balistik imzaları karşılaştırırlar.

Birçok adli ateşli silah laboratuarında denetçiler mermileri görsel olarak bölünmüş bir ekran mikroskobuyla karşılaştırır. Ancak son teknoloji laboratuvarlarında, çizgilerdeki mikroskobik detay da dahil olmak üzere bir merminin yüzeyindeki 3D özelliklerini ölçen tarama optik mikroskopları kullanıyorlar. Bu, bir 2D karşılaştırmasına göre daha fazla ayrıntı ve doğruluk sağlar.

Ateşli silah muayenesi ile 3D yüzey tarama mikroskobunun NIST standart mermisindeki çizgileri ölçerek düzgün bir şekilde kalibre edilip edilmediği test edilebilir. Daha sonra bu ölçümleri NIST tarafından sağlanan verilerle karşılaştırırlar. Ölçümler geçersizse bir şeyin yanlış olduğunu bilirler.

Birçok laboratuvar bu testleri düzenli olarak kalite kontrolü için yapmaktadır. Standart mermi projesine liderlik eden NIST fizik bilimcisi Thomas Brian Renegar, “Bu, sorunları hızlı bir şekilde yakalamanın bir yoludur” dedi. “Bu şekilde, ek iş yapmadan önce sorunu teşhis edebilir ve düzeltebilirsiniz.”

Standart merminin önceki versiyonun da çizgileri merminin üzerine kazıyan bir elmas tornalama işlemiyle üretilen her biri 2.000 dolardan fazla maliyete mal oldu. Ulusal Adalet Enstitüsü’nden fonlama ile Renegar bir kalıba poliüretan kopya dökmeyi, daha sonra nikel ve altın ile kaplamayı içeren yeni bir üretim yöntemi geliştirdi. Bu yeni yöntem NIST’in standart mermiyi 350 dolara satmasına izin veriyor.

SRM 2372a: İnsan DNA Kantitatif Standardı

SRM, her biri berrak bir solüsyonda askıya alınan insan DNA’sını içeren üç şişeden oluşur. İlk Flakon bir erkekten DNA içerir, ikincisi bir dişiden ve üçüncüsü üç ila bir oranda hem kadın hem de erkek DNA’sını içerir.

NIST Güncellemeleri Adli Standart Referans Materyalleri

Fotoğraf : İsan DNA Kantitasyon Standardı kesin olarak ölçülen miktarlarda insan DNA’sı içerir. ( D. Williams / NIST)

Adli analistler, bir şüphelinin DNA profili olarak da adlandırılan genetik bir parmak izi üretirken bu SRM’yi kullanırlar. Bir suç mahallinde kan veya diğer biyolojik kanıtlar bulunursa analist kanıtlardan DNA’yı çıkarır daha sonra profili oluşturmak için işler.

Bunun düzgün çalışması için analistin, işlemden önce ekstrakt içinde ne kadar DNA olduğunu bilmesi gerekir. Bu standardın üretimini yöneten NIST araştırmacısı Erica Romsos, “Çok az miktarda koyulursa tamamlanmamış bir DNA profili ile sonuçlanabilir” dedi. “Çok fazla koyarsanız sinyali dağıtabilirsiniz böylelikle sonuçların yorumlanmasını zorlaştırabilirsiniz.”

Bu standarttaki üç flakon, kesin olarak ölçülen insan DNA’sı miktarlarını içerir ki bunlar adli analistlerin kanıtlardan ne kadar DNA aldıklarını ölçerken aletlerini kalibre etmek için kullanırlar. Profili üretirken doğru miktarda DNA işlemesini sağlamaya yardımcı olur.

Bu standardın yeni versiyonunda her bir şişedeki DNA miktarı, dijital PCR adı verilen gelişmiş bir teknik kullanılarak ölçüldü. PCR, önceki sürümde mümkün olandan daha kesin bir ölçüm sağlar ve laboratuarda daha doğru kalibrasyonlar sağlar. Buna ek olarak  önceki versiyon sadece hücrenin çekirdeğinde bulunan DNA türü için miktarlar listelenir. Yeni sürüm, çekirdeğin dışında bulunan ve hasar görmüş veya bozulmuş DNA içeren kanıtlarla çalışırken yararlı olabilecek mitokondriyal DNA’nın miktarını da listeler.

Diğer Adli SRM’ler

Bunlar NIST’in ürettiği adli SRM’lerden sadece ikisi.  NIST balistik ve DNA laboratuarlarında kullanılan diğer standartların yanı sıra, kundaklama araştırmalarında kullanılan tutuşabilir sıvıları ve alkolleri kalibre etmek için kullanılan alkol solüsyonlarını ve daha fazlasını üretmektedir. Adli SRM’lerin türleri değişse de hepsi aynı amaç doğrultusunda üretilmiştir: Ceza soruşturmalarında kullanılan bilimsel kanıtların güvenilirliğini sağlamak.

Kaynak : forensicmag.com

Okumanızı Öneriyoruz

Şeffaf Güneş Pili ile Geleceğin Camları Nasıl Enerji Üretecek ?

Paris iklim anlaşmasından 5 yıl sonra,tüm gözler dünyanın karbonsuz bir geleceğe giden yolda ilerlemesine odaklandı.Bu …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: