Nobel Ödülü Sahibi Cilt Bakım Hattını Tanıtıyor

Nobel Ödülü Sahibi Cilt Bakım Hattını Tanıtıyor

Fotoğraf: Fraser Stoddart ve Youssry Botros 2016 Nobel Ödül töreninde.

Moleküler makine üreticisi Fraser Stoddart, yüksek fiyatlı yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerini satacak yeni bir firmanın arkasında.

2016’da J. Fraser Stoddart, bir moleküler makine tasarımı konusunda Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Nanotechnology firması PanaceaNano’nın baş teknoloji yetkili ve ortak kurucusu olarak, “kırışıklik karşıtı ve onarımı” gece kremi olarak tanımlanan 524 dolarlık bir formülü içeren “Noble” olarak tanımlanan gece kremini antiaging kozmetik hattında piyasaya sürdü. Firma, kremin, patentli Nobel Ödülü sahibi “organik nano-küpler” içerdiğini ve cilt hasarını tersine çeviren ve kırışıklıkların görünümünü azaltacak bileşenler içerdiğini söylüyor.

Diğer ödül kazanan kimyagerler şirketlerini kurdu, ancak Stoddart’ın yaşlanmayı önleyici kozmetik hattının desteklenmesi, ödüllü bir bilim adamının yeni bir şirketin tanıtımını bir üst seviyeye taşıyor.

Nano küpler, siklodekstrinler olarak bilinen karbonhidrat moleküllerinden yapılır. Noble cilt bakımı web sitesine göre, çeşitli ebat ve şekillerdeki nano- küpler, “moleküler hassasiyetle önceden tanımlanmış zamanlarda” cilde vitaminler ve peptitler gibi bileşenleri salınır. PanaceaNano’nın kurucularından Youssry Botros, Intel’deki eski nanoteknoloji araştırma direktörü, ölçme teknolojisinin ürün yelpazesini “bugün piyasadaki benzer ürünlerden çok daha üstün” hale getirdiğini iddia ediyor. Ancak nanoküpler, Stoddart’ın Nobel ödülünü kazandığı moleküler makineler değil.

Bu çizgide “gençleştirici” serum ve “kırışık karşıtı” göz kremi olarak tanımlanan ürünler, 50 ml’ye kadar formül için 249 ila 524 dolar arasında maliyet içeriyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden C & EN’e konuşan Stoddart’ın Noble kozmetik ürün serisini başlatıldığını diyor. Botros müşterilerin sonunda firmanın web sitesinden özelleştirilmiş kozmetik formülasyonlar sipariş edebileceğini söyledi.

Botros, PanaceaNano’nun dokuz tam gün çalışanı ve hidrojen depolaması, esnek piller ve Stoddart’ın laboratuvarından teknolojiye dayalı moleküler bellek gibi pazarlar için nanoteknoloji malzemeleri geliştirmeye yönelik çalışmalarının olduğunu ve Northwestern Üniversitesi’nden lisans aldığını belirtti. Firma, Botros Orta Doğu özel sermaye şirketinden milyonlarca dolar yükseltti. PanaceaNano, yüksek marjları ve pazara giriş kolaylığı nedeniyle ilk ticari ürününü bir dizi kozmetik ürün haline getirmeyi seçti.

Stoddart’ın kendisi “Yenilenebilir, güvenli, organik, biyolojik olarak parçalanabilir işlevsel nanomalzemelere dayalı, insan yaşam kalitesini iyileştiren ticari ürünlerin doğumuna şahit olmak için heyecan verici bir an” olduğunu belirtti. Nobel ödülüyle ürün hattını ticaret esnasında onaylarken C&EN’e “İsveç Nobel Vakfı’nın yaptığı gibi ürün adını” Noble “olarak yazmadığımızı belirtti.

Nobel Ödülü Sahibi Cilt Bakım Hattını Tanıtıyor

Fotoğraf: The Noble kırısıklık karşıtı ürünleri

Diğer ödül kazanan bilim insanları, yeni teşebbüsler ve ürün ticarileştirme çabalarına katılmışlardır, ancak bu bilim insanları prestijlerini yeni başlangıçlara yatırdılar ve büyük olasılıkla bu başarılarından kazanmış oldukları halde, teknolojiyi teşvik etmek için Stoddart’ın olduğu henüz ön safta olmamıştır. gibi. Geçen yıl MIT Kimya Mühendisliği Profesörü Robert Langer ve ortakları, göz altında kırışıklıkların ve torbaların görünümünü azaltan elastik bir “ikinci cilt” geliştirdi. Langer, malzemelerin ticarileştirilmesi için Olivo Laboratories’ü kurdu, ancak firmanın tanıtımına ağırlık vermiyor.

Nobel ödüllü Robert H. Grubbs‘un laboratuvarında geliştirilen rutenyum olefin metathesis patentlerini lisansa sahip olan Materia, Caltech bilim adamıyla olan ilişkisini ortaya koyuyor. Grubbs, Materia ile yeni gelişmeler konusunda ortak çalışırken, plastik ve özel oleokimyasallar üreten katalizörleri lisanslayan firmanın bir çalışanı değildir.

Aynı şekilde, 2005 yılında olefin metatezi ile Nobel Ödülü’nü Grubbs’la birlikte alan MIT den Richard Schrock, olefin metatezi teknolojisini ticarileştirmek için kurulmuş bir firma olan XiMo’da bilimsel danışmanlık yapıyor.

Kaynak : acs.org

366 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!