Nükleer Füzyon Reaktörünün İçinde Aslında Ne Gerçekleşir?

Nükleer Füzyon Reaktörünün İçinde Aslında Ne Gerçekleşir?

Güneş, sanki bu onun için  önemli bir şey değilmişcesine nükleer füzyona girebilir ancak bunun Dünya’da gerçekleşmesini sağlamak belki de günümüz bilim adamlarının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri. Çünkü yeryüzünde, size yardım etmek için bu dev yıldızın kütlesine güvenemezsiniz; ayrıca süper sıcak plazma akışlarını yaratmaz, onları sürdürür ve çevrelerindeki her şeyi yok etmesine izin vermekten endişe etmek zorunda kalırsınız.

Plazma, inanılmaz derecede sıcak ve yüksek enerjili bir madde hali olduğundan, fiziksel malzemeler onu içermeye uygun değildir. Bunun yerine, füzyon reaktörleri plazmayı manipüle etmek ve kontrol altında tutmak için manyetik alanlara güvenirler. Kraliyet Enstitüsü’nden yapılan bu müthiş gösteri, bu tarz manipülasyonun nasıl göründüğünü tam olarak gösteriyor:

Bu numara, sıcak plazmayı içeren yapının yüzeyinden uzak tutmak için açıkçası yararlıdır, ancak faydalı bir füzyon reaksiyonunun muhafaza edilmesi sadece bununla bitmez, aslında olay bundan daha da karmaşıktır. Plazma bir reaktörden geçerken, farklı ölçeklerde etki eden çeşitli türbülans etkileri altına girer. Bu türbülans, bilim adamlarının daha henüz güçlü süper bilgisayar modelleri kullanarak anlamaya ve tahmin etmeye başlamasından da anlayabileceğimiz üzere oldukça karmaşıktır.

Karmaşık olmasının yanında karşılaşılan diğer zorluklardan biri de , bu hesaplamaları kullanarak yapılan özel teknikler, bu tekniklere kabus gibi denmesinin bir sebebi var. Gelecek vadediyorlar, ancak karmaşık ve pahalılar, ayrıca  doğru ayarlanmaları gerekiyor.

Fizik kanunları sayesinde muhtemelen asla cam duvarlı bir füzyon reaktörüne bakamayacaksınız. Gerçek reaktör teknolojisi, içerisini göremeyebileceği için sese güveniyor. Ancak bu gösteriyi gördükten sonra, en azından birinin içinde olan zihin bükme bilimi az da olsa  hayal edebiliyorsunuz.

Kaynak : popularmechanics.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …