Yeni Organik Geri Dönüşüm Teknolojisi, Az Plastik Çok İstihdam Demek Olabilir

Yeni Organik Geri Dönüşüm Teknolojisi, Az Plastik Çok İstihdam Demek Olabilir

Araştırmacılar kağıt fabrikalarının ortak bir yan ürününü yeniden düzenleyerek yeni bir ABD endüstrisi yaratmayı umuyorlar.

Bitkiler binlerce yıldır türlerimize yiyecek, barınak ve araçlar gibi türlü yararlı şey sağladı. Özellikle ağaçlar, kütük, kağıt ve milyonlarca hammadde vererek oldukça cömert davranıyor.

Texas A&M’in bulduğu geri dönüşüm teknolojisi, yeni bir Amerikan imalat sanayii yaratırken kağıt ve kağıt hamuru işleme tesislerinden gelen atık madde dağlarını etkin bir şekilde yeniden kullanım sözü veriyor.
Bu hafta, Royal Society of Chemistry dergisi  Green Chemistry bölümünde yayınlanan araştırma, karbon fiberin  kullanılamayan organik atık maddelerden arındırılması için geliştirilmiş bir prosesi ayrıntılarıyla anlatıyor.

Karbon fiber -esasen karbon atomlarından yapılmış bir dokuma filament örgü- malzeme, birçok niş pazarlarında 19.yüzyıl ortalarından beri kullanılır. Düşük ağırlık ve yüksek gerilme mukavemeti açısından değer taşımaktadır fakat karbon elyafının üretimi için nispeten pahalı olduğundan malzeme büyük oranda sentetik lifler ve plastiklerle değiştirildi.

Texas A&M AgriLife Research laboratuvarlarında geliştirilen yeni bir kimyasal teknik sayesinde yüksek kaliteli karbon elyafının seri üretimi yeni bir Amerikan endüstrisi haline gelebilir.

Yeni Organik Geri Dönüşüm Teknolojisi, Az Plastik Çok İstihdam Demek Olabilir

Kağıt ve kağıt hamuru endüstrisindeki bir atık malzeme kısa sürede tenis raketlerinden arabalara kadar her şey haline getirilebilir. Teksas A&M AgriLife Research

Bu teknolojinin yıldızı dünyanın her tarafındaki bitkiler, ağaçlar ve alglerde bulunan lignin adı verilen organik bir materyal. Aslında lignin, dünya üzerindeki en bol bulunan organik polimerlerden biridir ve genellikle gövdelerde, kabuklarda ve odunda lifli bir madde olarak görülür.

Texas A&M araştırmacılarına göre; her yıl yaklaşık 50 milyon ton lignin, Amerikan kağıtları ve kağıt hamuru endüstrisinden atık olarak kazanılıyor. Milyonlarca ton bitkiden etanol üreten biorefineryaller son yıllarda bertaraf edilmektedir ancak lignin atığının yalnızca %2’si yeni ürünlere dönüştürülüyor.

Yeni teknik yüksek yoğunluklu lignini, kağıt fabrikaları ve biyolojik arıtma tesislerinde ortaya atılan çöp hamurundan ayırarak çalışıyor. Texas A&M’deki bitki patolojisi ve mikrobiyoloji ortak profesörü Shuhua Yuan, üreticilere yüksek kaliteli karbon elyafı ucuza üretmenin uygun bir yolunu sunuyor.

Yuan, “Mevcut karbon elyafımız nanofiber ve bazı benzersiz özelliklere sahip. Bu elyaflar tenis raketlerinde, bisikletlerde, arabalarda veya hatta rüzgar türbinlerinde kullanılabilir. Karbon fiber çok daha hafif ancak bu ürünler için kullanılan diğer malzemelerle aynı mekanik mukavemete sahiptir. Ayrıca, diğer eğirme yöntemlerini kullanarak farklı lif türleri de yapabiliriz.” dedi.

Yuan, Sürecin pek çok taraftarının olduğunu söyledi. “Sistem, atılmış lignini kullandığından hammaddeler ucuzdur. Geri dönüşüm, biyo-mamul ürünlerine de yatırım yapmaya teşvik etmelidir çünkü artık yan ürün malzemelerinden satacak bir mala sahip olacaktır. Aynı biyokütleyi farklı şeyler üretmek için kullandığımızda sürdürülebilir olmanın getirdiği en iyi ekonomik dönüşü mümkün kılacaktır. Sonuçta artan işlere ve kırsal ekonomik büyümeye katkıda bulunacaktır. Tüm tedarik zincirinin Amerika Birleşik Devletleri’nde, yani işlerin burada olacağı anlamına gelecektir.” dedi.

Kaynak : seeker.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …