Obama Dönemindeki Temiz Enerji Planlarının Kaldırılması Planlanıyor

Obama Dönemindeki Temiz Enerji Planlarının Kaldırılması Planlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Ajansı, ülkenin kömür yakıtlı güç tesislerinden kaynaklı karbon emisyonları üzerine ilk limit değerleri üzerinde oyalanmaya bir son verdi.

Trump yönetimi, eski EPA yöneticileri ve çevre gruplarının endişeleri dolayısıyla, kimya endüstrisini de memnun edecek bir gelişme olarak, Başkan Obama’nın kömür yakıtlı güç tesislerinden kaynaklı karbon emisyonları ile ilgili koyduğu ilk düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı.

Obama’nın Temiz Enerji Tesisi planının geri çekilmesi ile ilgili, EPA, yürürlüğün kurumun yasal yetkilerini aştığı konusunda tartıştı. Trump yönetiminin iddialarına göre kuralı iptal etmek ABD enerji kaynaklarının gelişmesine katkı sağlayacak ve gereksiz düzenleyici yükleri azaltacaktır.

Kömür Üzerine Olan Savaş Sona Eriyor

EPA yöneticisi Scott Pruitt, (haberden) iki gün önce Kentucky’daki kömür madencilerine hitap ettiğinde konuyla ilgili ipucu vermişti. İzleyicilere “Kömür üzerine olan savaş sona eriyor” dedi. “Önceki yönetim pişman değil – onlar enerjini her bir damlasını ve yönetimi EPA’nın bu ülkede nasıl enerji ürettiğimiz konusunda kazananı, kaybedeni seçmesi için kullanıyorlardı” dedi.

2015 Ağustos ayında Temiz Enerji Tesisi, enerji sektöründen kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını 2005’ten 2030’a %32 seviyesinde azaltmak için ulusal standartlar getirdi. Emisyon azaltımları, 2030’a kadar aşamalandırıldı.

Öte yandan, Amerika yüksek mahkemesi geçtiğimiz yıl geçici bir erteleme istediği için düzenlemeler etkisini göstermedi. 2 düzineden fazla devlet, planla ilgili EPA’yı mahkemeye verdi ve Pruit, Oklahoma’nın o zamanın başsavcısı olarak bizzat yasal işlem içerisinde yer aldı. O zamanlar o ve diğer davacılar, temiz enerji tesisini “iktidarı ele geçirme” olarak tanımlamıştı.

Artan Isınma

Kimya endüstrisi, EPA’nın kararına destek çıkıyor. Amerikan Kimya Kurumu kuralın iş adamları ve tüketiciler için artan maliyetlerle kimya sektöründeki büyümenin kuyusunu kazacağı yönünde endişelerini dile getirdi.

Doğalgazın Düşük Fiyatı Sebebiyle Kömür Ölüyor

Kurumun önde gelen iki eski yöneticisi de dahil olmak üzere EPA hareketi karşıtları, kömür tesislerine en büyük tehdidin hükümet değil ucuz ve bol olan doğalgazın artışı olduğunu öne sürdü. “Bu, kömürü geri getirmemek için bir tuzak ve değişim – kömür, doğalgazın düşük fiyatı sebebiyle ölüyor,” dedi eski cumhuriyetçi parti başkanı George W Bush’un yönetimi zamanında EPA’nın başında olan Christine Todd Whitman. Whitman, teklif edenleri “ölçüsüz” temiz üretim tesisi planını geri çekmeye çağırıyor.

Whitman, kurumun temiz enerji tesislerinin hayat kurtaracağını düşündüğünü belirterek EPA’yı insan sağlığını korumak için olan sorumluluğunu gözden kaçırmakla suçladı. EPA, planın 2700-6600 prematüre ölümü ve çocuklarda 140000-150000 astım atağını önleyeceğini hesaplamıştı.

Obama yönetimi zamanında EPA’nın başında olan Gina McCharhty, Whitman’ı destekliyor. “Havayı ve suları temiz tutmaları için üzerlerine düşen görevi yerine getirmek yerine mevcut yönetim, Amerikalı aileleri ve yakıt kaynaklı küresel ısınmayı tehdit eden kirleticileri azaltmak için yasal ve ahlaki yükümlülüklerini ertelemek için küçük taktikler kullanıyorlar.

Mevzuata İlişkin Belirsizlik

Washington’daki Gelecek için Kaynaklar’da ekonomist olan Karen Palmer, temiz üretim tesislerini yürürlükten kaldırmak için atılan bu adımların endüstride birçok yasal belirsizlik yarattığı konusunda uyardı. “Beklenti, bu emisyonların düzenlemelerine ihtiyaç duyulacağı yönünde, bunu kanunlarla yapmak için EPA’ya ihtiyaç duyulduğundan ve bu da bir belirsizlik yarattığından dolayı…” dedi ve EPA’nın karbon emisyonlarını düzenlemeye mecbur olduğunu belirtti. “Enerji tesisleri uzun süreli kazançlardır, dolayısıyla bu sektörün gelecekteki mevzuat gerekliliklerine uygun olması gerekir,” demiştir Palmer.

Öte yandan Palmer, Beyaz Saray’ın mevcut temiz enerji tesislerini yürürlükten kaldırmada pozitif bir net yarar sağlama konusunda bulanık bir matematik kullandığını öne sürdü. Trump, yönetimi kuralın tersine çevrilmesinin 2030 fiyatlarına göre 33 milyar $’dan kaçınmaya yardım edeceğini tahmin ediyor.

Kurultayın önemli üyeleri de EPA hareketlerine karşı… Senato Çevre ve İmar Komisyonu’nda üst düzey demokratlardan olan Tom Carper, Başkan Trump ve Pruitt’in tarihin yanlış tarafında olduğunu söyledi ve onların bir hiç uğruna kendi gerçekliklerini yaratarak bilim ve matematikle donattıklarını iddia etti.

Bunun tersine Beyaz Saray’ın bilim, uzay ve teknoloji komitesinin başkanı Lamar Smith ise temiz üretim tesislerini meşrulaştırmak için “yanlış, tek taraflı hesaplamalar”ı kullananın Obama yönetimi olduğunu iddia ederek “Biz, maliyetlerin Amerikalı insanlara zorla kabul ettirildiğini birçok kez bulduk,” dedi Smith.

Kaynak : chemistryworld.com

376 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!