ABD’de Kurulan Bileşik Rüzgar-Güneş Enerjisi Tarlaları

ABD’de Kurulan Bileşik Rüzgar-Güneş Enerjisi Tarlaları

2011 yılında her çevre dostunun hayalinde olduğu gibi ABD Ecotricity tarafından gerçekleştirilen bir proje hakkında bir rapor yayımladık: Arıların da yetiştirildiği bir bileşik güneş-rüzgar tarlası. Ve bu park enerji üretimi açısından beklentileri aşmaya başladı.

O zamandan beri, ABD’deki diğer yenilenebilir enerji üreticileri, sürdürülebilir çevre düzeni ve arı-dostu özellikleri ile kapsama alındı. Ve şimdilerde bu bileşik güneş-rüzgar kurulumları fikri de popüler olmuşa benziyor.

Ecotricity, son zamanlarda –ikisinde güneş enerjisinin, mevcut olan rüzgar enerjisi kurulumlarına ekleneceği, birinde ise yapım aşamasında olan rüzgar tarlasına dahil edileceği- 3 güneş-rüzgar bileşim parkının daha duyurusunu yaptı.

Ecotricity’nin kurucusu Dale Vince, bu tarz projelerin perde arkasındaki sebebi açıkladı:

“Bileşik yenilenebilir enerji parkları mükemmel bir fikir- iki güç kaynağı birbirini tamamlayıcı ve bunların bileşiminden sizin elde ettiğiniz daha kalıcı bir enerji tedariği oluyor: bu kulağa çok net gibi gelebilir, fakat kışın daha az güneş ışığı, daha fazla rüzgar vardır, yazın ise bunun tam tersidir- dolayısıyla rüzgar ve güneşi bir araya koymak büyük bir etkiye sahiptir.

Ortak yerleşim yalnızca uç noktalara ve herhangi bir vadiye ulaşmaz, yan yana duran iki üretim teknolojisinin imarcılara, ellerine verilen herhangi bir arazi alanını en iyi şekilde kullanma ve bir şebeke bağlantısının kapasitesini tam olarak değerlendirme imkanı sunar (Güneş ve rüzgar tarlalarını konumlandırma kararları çoğunlukla civardaki mevcut şebeke bağlantılarına bağlıdır.)

Ecotricity, eyleme geçen tek imarcı değildir. The Guardian, İsveç enerji şirketi Vattenfall’un var olan bir Vattenfall rüzgar tarlasının bölgesine kurulacak olan ilk ABD güneş tarlasını duyurduğunu yayımladı.

Kaynak : treehugger.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …