Obez Gençlerde MRI Beyin Hasarını Ortaya Çıkardı

Obez Gençlerde MRI Beyin Hasarını Ortaya Çıkardı

Kuzey Amerika Radyoloji Topluluğu’nun (RSNA ) yaptığı araştırmada ; MRI kullanan araştırmacılar obez gençlerin beyninde iltihaplanmayla ilgili olabilecek  hasar belirtileri buldular.

Genç insanlarda obesite önemli bir sağlık problemi olmuştur.  Hastalıklardan Korunma ve Önleme Merkezine göre ; Amerika ‘da  1970’den beri obeziteden etkilenen gençlerin ve çocukların yüzdesi üçe katlandı.  Dünya Sağlık Kuruluşu’ndaki  veriler;  aşırı kilolu ya da obez bebeklerin ve çocukların 1990’ da 32 milyondan  2016 yılına  doğru 41 milyon arttığını gösterdi.

Obesite birinci olarak kilo almakla ilişkilendirilse de yakın zamandaki kanıtlar obezitenin sinir sistemindeki beynin önemli bölgesinde hasara neden olabilecek inflamasyonu tetiklediğini göstermiştir.  Difüzyon Tensör Görüntülemeye benzeyen geliştirilmiş MRI;  ( sudaki dağılım izlenerek  beyin sinyali taşıyan beyin dokusu yolu boyunca) araştırmacılara hasarı doğrudan çalışmasına olanak verir.

Yeni çalışma için , araştırmacılar DTI sonuçlarını 59’u obez 61’i sağlıklı olan gençlerde ( yaş aralığı 12-16) kıyasladı.  DTI’den araştırmacılar  fraksiyonal eşyönsüzlük (FA)   olarak adlandırılan beynin beyaz dokusunun durumu ile ilişkilendirilen ölçümleri çıkardı. FA’da azalma beyaz dokudaki hasarın arttığını belirtir.

Sonuçlar  obez gençlerde ;  sağ ve sol yarım küreyi birbirine bağlayan sinir köprüsü bulunan bölgede ,sinir liflerinin toplandığı bölge ,   FA değerinin azaldığını gösterdi.  FA’nın  azalması ayrıca duygusal kontrolle ilişkilendirilmiş beyin bölgesi  ve ödül merkezinde bulundu.  Obez hastalarda beynin hiçbir bölgesinde FA artmadı.

Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve biyomedikal araştırmacı  olan çalışmanın yazarı Pamela Bertolazzi ; “Obez gençlerde beynin önemli bölgelerinde  (iştah kontrolü , duygular ve bilişsel işlevden sorumlu bölgeler ) değişiklikler bulundu. “ dedi.

Hasarın bu modeli leptin gibi bazı inflamatuvar işaretlerle ilişkili. Bu hormon yağ stokları ve enerji seviyesini düzenlemeye yardım eden yağ hücreleri tarafından yapılır. Bazı obez insanlarda yeterli ve haddinden fazla yağ stoklanmasına rağmen beyin leptine yanıt vermediğinden dolayı yenmeye devam edilir.   Bu durum , leptin direnci olarak bilinir ve yağ hücrelerinin daha fazla leptin üretmesini sağlar.

Beyin dokusunun kötüleşen koşulları ayrıca insülin seviyesiyle ilişkilendirildi . İnsülin pankreas tarafından üretilir ve kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesine yardım eder. Vücudun;  hormonun etkilerine karşı dayanıklı olduğu bir durumda obez insanlar sıklıkla insülin direncine maruz kalır.

Dr. Bertolazzi : “ Bizim haritamız beyin değişiklikleri ve hormonlar (örneğin leptin , insülin )  arasında pozitif bir bağlantı olduğunu gösterdi. Daha da fazlası ,  insülin ve leptin direncinin yanında  nöroinflamasyon işleyişine neden olduğuna inandığımız inflamatuvar işaretleyicileriyle pozitif bir ilişki bulduk. “   “ dedi.

Dr. Bertolazzi ,  obez gençlerde inflamasyonun  beyinde yapısal değişikliklerin bir sonucu olup olmadığını  belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Gelecekte, beyin değişikliklerinin geri dönüşümlü olup olmadığını değerlendirmek için profesyonel tedavi sonrası bu ergenlerde beyin MRG’sini tekrarlamak istiyoruz” dedi.

Kaynak : neurosciencenews.com

Okumanızı Öneriyoruz

NordShield, Elyaflar için Çevre Dostu Anti-Mikrobiyal Teknolojiyi Sundu

NordShield markalı Nordic BioTech grup, doğal bazlı antimikrobiyal çözümlerin dünyadaki en büyük tedarikçisidir. NordShield BioLayr, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: