Obeziteyle Mücadelede Yeşil Çay

Obeziteyle Mücadelede Yeşil ÇayFotoğraf: Yeni bir araştırma, yeşil çayın obezite ile mücadelede dengeli bir diyet ve düzenli fiziksel egzersiz ile birlikte yararlı olacağını ileri sürmektedir.

Araştırmaya göre yeşil çay takviyesi, obez hastalarda vücut ağırlığında ve vücut kitle indeksinde bir azalma ile ilişkilidir.

Jinan Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Dr. Jing Wei, “Yeşil çay, fermente edilmemiş başlıca çay türlerinden biridir (Camelia sinensis).” dedi.

“Tüm çay türleri arasında yeşil çay tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerin ne kadar önemli olduğu uzun süredir gözlemlenmektedir.”

“Yeşil çay, obezite, mikrobiyota, kanser, kan basıncı, osteoartrit, hiperkolesterolemi, hiperglisemi ve nörodejeneratif hastalıklardan muzdarip hastalara sağladığı sağlık yararları nedeniyle önem taşımaktadır.”

“Yeşil çayın sağlık yararları, içerisindeki polifenoller, kateşinler ve flavonollerden doğan antioksidan özellikleriyle bağlantılıdır.”

Çin, Romanya, Türkiye ve Brezilya’dan Dr. Wei ve ekibi, yeşil çay takviyelerinin obeziteye karşı etkisi ile ilgili klinik araştırmalar ve çeşitli veritabanlarını araştırarak sistematik gözden geçirme ve meta-analize başvurdular.

Araştırmacıların incelediği veriler, toplam 1344 katılımcı üzerine yapılmış 26 çalışma içeriyordu.

Dr. Wei, “Sonuçlarımız, özellikle günde 800 mg’dan daha düşük bir dozajda kullanılan yeşil çayın uzun gelecekte -12 haftadan sonra- vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.” dedi.

Araştırmacılar, 1.103 denek üzerine yapılan epidemiyolojik çalışmaların, 10 yıl boyunca günde ortalama 434 mL yeşil çay tüketen deneklerin obez olmayan fakat günlük yeşil çay tüketmeyen deneklere kıyasla daha düşük bir vücut yağ yüzdesi ve bel çevresine sahip olduğunu gösterdiğini de eklediler.

Uzun bir süre boyunca düzenli yeşil çay tüketiminin vücut indekslerinde -özellikle antropometrik endekslerde- daha fazla azalışa sebebiyet vereceğine inandıklarını da belirttiler.

Araştırmacılar, “Her ne kadar vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksinde kesin bir değişim garanti edemese de yeşil çay takviyesinin obezite hastalarında dengeli ve sağlıklı bir diyet ile düzenli fiziksel egzersizin yanında bir önlem olarak kullanılmasını öneriyoruz.” dediler.

Kaynakça: sci-news.com

423 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!