Octave Leopold Boudouard

Octave Leopold Boudouard

1905’teki Boudouard reaksiyonunun keşfi ile tanınan Fransız kimyager. 1872-1923 yılları arasında yaşamıştır.

Kariyeri

Octave Leopold Boudouard, Paris’te bulunan  Conservatoire National des Arts et Métiers’de profesör oldu. Yakıt ve kil kimyası olmak üzere çeşitli uygulamalı kimya konusu üzerinde çalıştı. En önemli çalışması, bir yüksek fırında demir oksitleri indirgerken kimyasal denge araştırmasıydı. 1901’de ilk teorisi olan karbon monoksitin hidrojenasyonunu önerdi, bu teoride metal oksit karbon ile reaksiyona girmekteydi. 1905’te Boudouard, karbon ve karbon dioksitin yüksek sıcaklıklarda karbon monoksit oluşturmak üzere birleştiği düşük sıcaklıklarda ise tersinir olan  Boudouard reaksiyonunu buldu. 1912’de Paris’teki hava kirliliği üzerinde çalışırken Paris kokuları hakkında bir makale yayınladı. 

Boudouard Reaksiyonu

Fazla kömür ile hava ya da metal oksitler 400 ‘nin altında karbon dioksit ve kurum oluştururken 1000 ‘nin üzerinde ise karbon monoksit oluşturmaktadır. Bu reaksiyon tersinirdir ve Boudouard reaksiyonu olarak isimlendirilmiştir. Reaksiyon aşağıdaki gibi ifade edilmektedir:

Octave Leopold Boudouard

Reaksiyonun anlaşılması, kurum üretimini en aza indirirken yakıt kullanımını maksimize etmek için yüksek fırın tasarımında önemli bir faktördür. Aşağıdaki grafikte artan sıcaklıklara karşı karbon dioksit ve karbon monoksit yüzdesi ifade edilmiştir.

Octave Leopold Boudouard

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com