Otomobil Plastiklerini Hindistan Cevizi Yağı ile Yalıtım Köpüğü Haline Getirme

Otomobil Plastiklerini Hindistan Cevizi Yağı ile Yalıtım Köpüğü Haline Getirme

Plastik, metal ve kauçuk bileşenleriyle bazı araçlar , her yıl milyonlarca ton atığın ölümünden sorumludur. Şu anda ACS Sürdürülebilir Kimya ve Mühendislik’ten bir ekip, bu araçların plastik bileşenlerinin hindistan cevizi yağı ile geri dönüştürülebileceğini ve inşaat, paketleme ve otomotiv endüstrileri için köpük olarak yeniden kullanılabileceğini bildirdi. Geri dönüştürülmüş polikarbonat (PC) ve poliüretan (PUR), bina izolasyonu, buzdolabı, yastık ve ambalaj ürünleri için idealdir. Ancak, plastik araba bileşenlerinin bu noktaya gelmesi zor olabilir. Araçlardan çıkan bazı plastik atıklar kolayca yeniden işlenebiliyor; Bununla birlikte, PC ve PUR malzemeleri daha zorlu bir kimyasal geri dönüşüm yöntemini gerektirir. Buna ek olarak, otomobillerden gelen PC ve PUR plastiklerindeki boyalar ve kaplamalar, genellikle prosese karışarak  geri dönüştürülmüş ürünün bozulmasına neden olur. Ve örneğin, mevcut yalıtım köpüklerine geri dönüşümlü PC ve PUR malzemelerinin eklenmesi, köpükleri çok yoğun veya kırılgan hale getirebilir. Araştırmacılar çeşitli kimyasal geri dönüşüm teknikleri geliştirmiş olmasına rağmen, çok azı bunlarla kullanışlı ürünler üretmeye çalışmıştır. Araştırmacılar çeşitli kimyasal geri dönüşüm teknikleri geliştirmiş olmasına rağmen, çok azı bunlarla kullanışlı ürünler üretmeye çalışmıştır. Hynek Beneš, Aleksander Prociak ve arkadaşları, uygulamalarını arttırmak umuduyla PC ve PUR’u geri dönüştürülmüş materyaller haline dönüştürmek için yeni bir yaklaşım benimsemek istediler.

Araştırmacılar daha önce Hindistan cevizi yağının PC’yi bozabileceğini göstermişti. Burada, ekip, PC ve PUR’u atık araba plastiklerinden geri kazanmak için  hindistancevizi yağı ve mikrodalga fırın kullanarak  yeni bir method geliştirdiler. Bu, bozulmayan yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş bir üründür. Bu ürün mevcut bir köpük ile birleştirilebilir ve yalıtım köpüğünün bütünlüğü korunur. Ayrıca, bu yeni malzeme, yüksek sıcaklıklarda kararlıydı, bu da inşaat endüstrisi için yalıtım malzemelerine dahil edilmesi için ideal olmasını da sağlıyordu.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …