OYAK, alüminada dünya lideri Hollandalı Almatis’i satın aldı

oyak aluminada dunya lideri hollandali almatis i satin aldi

OYAK, 2012’de Akdeniz Kimya ve 2013 yılında Avusturya bazlı Chemson şirketlerini alarak dünya liderliğini elde ettiği stabilizatör sektöründen sonra, şimdi de Hollandalı Almatis’i satın alarak, özellikli alümina sektöründe de dünya lideri konumuna geldi.

OYAK, 2012’de Akdeniz Kimya ve 2013 yılında Avusturya bazlı Chemson şirketlerini alarak dünya liderliğini elde ettiği stabilizatör sektöründen sonra, şimdi de Hollandalı Almatis’i satın alarak, özellikli alümina sektöründe de dünya lideri konumuna geldi. Almatis’le ilgili hisse devir sözleşmesi imzaladığını duyuran OYAK açıklamasında şirket ürünlerinin demir çelik, çimento, seramik, otomotiv, inşaat ve elektronik sektörlerinin üretim süreçlerinde kullanıldığı belirtildi.

Hollanda merkezli Almatis’in, ABD’de 4 fabrika ve bir rafinerisi, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin ve Hindistan da birer fabrikası ile Brezilya, Almanya, Hindistan, Japonya ve Çin’de satış ofisleri var. Konusunda dünyada açık ara lider. En yakın rakibinden iki kat daha büyük. Bir şirketler grubu olan Almatis’te bin 140 kişi çalışıyor. Oyak’ın daha önce satın aldığı Avusturyalı Chemson ve Almatis’te toplam 2 binin üzerinde kişi çalışıyor ve iki şirket 1.1 milyar doları ciro sağlıyor. Oyak yetkilileri, şirketin satın alma bedeli konusunda bir açıklama yapılmadı. Bu satın alma ile birlikte Oyak 20 ülke, 56 noktada faaliyet gösterir hale geldi.

Oyak’ın iştiraklerinden Erdemir, bir süre önce otomotiv sektöründe kullanılan çelik üretimine başlayacağını duyurmuştu. Birçok sektörün yanı sıra demir çelik üretiminde de kullanılan Almatis satın alması, bu duyurunun arkasından geldi.

Yıllık satışları 550 milyon dolar

Almatis, alümina ve alümina-temelli ürünlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden. 100 yıldan fazla tecrübesi olan şirketin ürünleri demir çelik, çimento, seramik, otomotiv, inşaat ve elektronik sektörlerinin üretim süreçlerinde kullanılıyor. Hollanda merkezli Almatis, ABD’de 4 fabrika ve bir rafinerisi, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin ve Hindistan da birer fabrikası bulunuyor. Dünya genelinde 10 ayrı noktada üretim yapan kurumun Brezilya, ABD, Almanya, Hindistan, Japonya ve Çin’de satış ofisleri mevcut. Altı uygulama ve ürün geliştirme labratuvarı bulunan Almatis 1,150 kişiyi istihdam ediyor. Şirketin 2013 yılı sonu itibariyle yıllık satışlarının 550 milyon dolar. Daha önce dünya alüminyum devi Alcoa’nın bir parçası olan Almatis, 2007 yılından bu yana Dubai International Capital LLC (DIC) tarafından kontrol ediliyor.

Kaynak : dunya.com

692 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!