Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Atmosferik azot tarafından çalıştırılan pil prototipi

Atmosferik azot tarafından çalıştırılan pil prototipi

atmosferik azot tarafindan calistirilan pil prototipi - Atmosferik azot tarafından çalıştırılan pil prototipi

Dünya atmosferinde en fazla bulunan gaz olan azot, yenilenebilir enerji kaynağı olarak dikkat çekici bir seçenektir. Ancak nitrojen gazı, normal koşullar altında parçalanamadığından; üçlü bağın kimyasal enerjisini elektriğe çevirmek isteyen bilim adamları için bu sorunun aşılması gerekmektedir. Araştırmacılar, pilde kullanılabilecek atmosferik nitrojeni yakalamak için bir yaklaşım önermektedirler.

“Konsept kanıtı” tasarımı, günümüzde kullanılan lityum azot pillerine güç veren kimyasal reaksiyonun tersine çevrilmesi ile çalışmaktadır. Araştırmacıların pil prototipinde, lityum nitrürün (2Li3N) lityum ve azot gazına parçalanması ile enerji üretilmesi yerine, ortam koşullarında atmosferik azot üzerinde çalışılmış ve bu atmosferik azot lityum ile reaksiyona sokularak lityum nitrür oluşturulmuştur. Enerji çıkışı az olmasına rağmen diğer lityum-metal pillerle karşılaştırılabilir düzeydedir.

Changchun Uygulamalı Kimya Enstitüsü’nden, Çin Bilimler Akademisinin bir parçası ve üst düzey bir yazar olan Xin -Bo Zhang, “Azot fiksasyonlu pil sistemi ile ilgili gelecek vaat eden araştırmalar, enerji depolama sisteminde temel ve teknolojik gelişmeler sağlamakla kalmıyor aynı zamanda tersinir azot fiksasyon işlemleri için de gelişmiş bir N2 / Li3N (azot gazı / lityum nitrür) döngüsü yaratıyor. İş hala başlangıç ​​aşamasındadır ve pil sistemlerinin geliştirilmesi için daha yoğun çalışmalar yapılmalıdır.” dedi.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com