Parmak İzlerinizdeki Gizli Veriler

Parmak izleri, sayısız ciddi suç vakalarında önemli kanıtlar sağlamıştır. Fakat yine de parmak izlerinin kurtarılmasının zor veya imkansız olduğu bazı durumlar var ve bu adli araştırmacılar için bir baş ağrısına neden olabilir. Bu soruna bir çözüm arayışında olan benim gibi araştırmacılar parmak izinin sadece kendine özgü sırt deseninden çok daha fazlası için kullanılabileceğini fark etmeye başladılar.

Bir parmak bir yüzeyle temas ettiğinde parmak izi oluşur.  Parmak, ter izlerini ve bir şüphelinin dokunmuş olabileceği parmak üzerinde bulunan diğer maddelei ardında bırakır.

Bu maddeler, donör parmak ucunda mevcut olan sırtların karakteristik deseninde biriktirilir. Çoğu parmak izi çıplak gözle görülmez ve onları görselleştirmek için kimyasal bir gelişim süreci gerektirir.  Ve daha yeni süreçler ile parmak izinin sahibi, dokundukları şey, ne yedikleri ve hatta aldıkları ilaçlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Suç mahallinde bırakılan bir parmak izi şüpheliden sadece terlemeyi değil, aynı zamanda şüphelinin dokunduğu maddelerin izlerini de içerecektir.  Eğer parmak izi bir kurbanın kanını veya patlayıcı bileşenleri içeriyorsa şüpheliyi bu maddelere anında bağladığı için çok yararlı kanıt olabilir. Ancak o zaman bile, bir parmak izi şüphelinin parmak izi veritabanında olmaması durumunda hiçbir soruşturma yürütülemez.

Parmak izlerini analiz etmenin yeni yolları burada olabilir. Son zamanlarda araştırmacılar bir cep telefonunu kaplayan maddelerin, maruz kalınan besinler, kozmetikler, ilaçlar ve diğer çevresel kirleticilerden dolayı cihazın kime ait olduğuna göre değişebileceğini gösterdi. Aynı mantıkla parmak izindeki maddeler de benzer şekilde değişmeli ve bunu göstermek için bazı ilk girişimler yapıldı.

Eğer bu ilke  kanıtlanırsabir parmak izinin, bireyin yaşam tarzı ve çevresini, işlerini, yeme alışkanlıklarını ya da tıbbi sorunları gibi yönlerini ortaya koyabilecek bir moleküler imza vermesi anlamına gelecektir.  Bu, polisin parmak izlerinin kime ait olduğunu bulmasıına yardımcı olabilir.

Uyuşturucu Testi

Polisin kullanması için basit bir parmak izi araştırması yapmanın bir yolunu bulmaya çalışıyoruz, bazı ilerlemeler kaydedildi. Örneğin, araştırmacılar uyuşturucu veya patlayıcı ile temas eden bir parmak izini alınabileceğini ve bu olası şüphelilerin bir listesini daraltmak için yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Adli bilimlerden daha geniş düşünecek olursak parmak izleri tıbbi testlerin geleceği için çok heyecan verici olanaklar sağlayabilir.Örneğin, bir uyuşturucu testi için parmak izi örneği vermek çok uygun bir yoldur. Kan ya da idrar vermekten çok daha hızlı ve daha kolaydır ve tanımlayıcı sırt desenlerini içerdiğinden taklit etmek çok daha zordur.

Parmak izi  sadece dokunduğunuz maddelerden değil, ekrin bezlerinden (parmak uçlarında bulunan ter bezlerinden) çıkan maddelerden de oluşur. Ter, yuttuğunuz şeylerin izlerini içerdiğinden bu parmak izlerinin aldığınız ilaç izlerini içerebileceği anlamına gelir. Clinical Chemistry yeni bir makalesinde, meslektaşlarım ve ben, tek bir parmak izinden kokain, eroin ve morfin kullanımını tespit etmenin mümkün olduğunu gösterdik.

Parmak İzlerinizdeki Gizli Veriler

Fotoğraf: Parmaklarınızın üzerinde kokain olması için bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Bu maddeler genel popülasyonun parmak izleri arasında şaşırtıcı bir şekilde yaygındır. Örneğin, test ettiğimiz uyuşturucu kullanmayan kullanıcıların %13’ünde parmak izlerinde kokain izleri vardı, muhtemelen banknotlardan veya kontamine olmuş diğer yüzeylerden alındı. Ama gerçek bir uyuşturucu kullanıcısı parmak izlerine 100 kat daha fazla kalıntı olur. Dahası, uyuşturucu kullanımdan sonra sürekli olarak atıldığından kullanıcı ellerini yıkamış olsa bile tespit edilebilir. Bu, uyuşturucu kullanmayan ve uyuşturucu kullanan kişilerin parmak izlerini birbirinden ayırabileceğimiz anlamına gelir.

Uyuşturucu kullanmayanların parmak uçlarında kokain olması rahatsız edici görünse de, testin uyuşturucunun on pikogram (0.00000000001 g) kadar küçük miktarlarda aldığını belirtmeye değer. Yani bu, halk sağlığı açısından acil bir durumla karşı karşıya olduğumuz anlamına gelmez. Tekniklerimiz küçük izlere karşı daha hassas hale geliyor, bu yüzden dikkatten kaçabilecek şeyleri tespit etmek artık daha kolay.

Bizim mevcut araştırmamızda, ekibimiz ayrıca parmak izlerinde reçeteli ilaçların tespit edilebildiğini ve bir hastanın ilaçlarını almayı bıraktığı zaman bu izlerin ortadan kalktığını bulmuştur.  Yani parmak izlerinin, hastaya ilacı düzgün bir şekilde alıp almadığını kontrol etmesinin kolay bir yolu olabileceğini gördük. Bu özellikle epilepsi, diyabet, kalp hastalığı ve psikoz için tedavi gören, ilaçlarını alan veya unutan ya da almamayı tercih edebilecek hastalar için önemlidir.

Parmak izi bilimi, insanları ilk defa benzersiz bir şekilde tanıyabildiğinden beri çok yol kat etti. Ama hala gelecekte keşfedilecek pek çok heyecan verici fırsat var.

Kaynak : theconversation.com

Yorumlar
About İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Leave a Reply