Patlama riskini ortadan kaldıran pil

patlama-riskini-ortadan-kaldiran-pil

Fazla ısındığı zaman alev alma tehlikesi bulunan ve bu yüzden de son dönemde haberlere epey konu olan lityum iyon piller, yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde artık çok ısındığında kendi kendini kapatabilecek.

Özellikle son dönemde sıklıkla rastlanan patlayan hoverboard haberlerinin de sebebi olan lityum iyon piller, aşırı ısındığı zaman alev alabiliyor. Hatta taşınabilir harici bataryalar veya fotoğraf makinesi gibi cihazların pilleri, uçakların kargo bölümüne de alınmıyor. Stanford Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji ise bu duruma bir son vermeyi hedefliyor. Stanford’da kimya mühendisliği profesörü olan Zhenan Bao, lityum iyon pillerin alev alma sorununa pek çok farklı çözüm yolları aradıklarını ifade ederek geliştirdikleri yöntemle pilin performansından ödün vermeden patlama riskini ortadan kaldırdıklarını belirtiyor.

Bao ve ekibinin projesinde, aşırı ısınan lityum iyon pil kendi kendine kapanıyor. Yani sıcaklık belli bir derecenin üzerine çıktığı anda bataryadaki elektrik akımı durduruluyor. Nihayetinde de pil kendi kendine eski ısısına dönüyor. Bu teknoloji sayesinde sadece istenmeyen kazaların önüne geçmekle kalınmıyor aynı zamanda aşırı ısınan pilin kullanılmaz hale gelmesi de önleniyor. Şarj edilebilir ürünlerin ömrü de uzamış oluyor.

Kaynak : log.com.tr

261 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!